آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

0 51


ایسنا/فارس نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به نیازهای فرهنگی موجود در ابعاد مختلف، لزوم نقش‌آفرینی جهاددانشگاهی در رفع خلاءهای این عرصه را متذکر شد و خاطرنشان کرد که این نهاد باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند.

شنبه ۱۴ مرداد و در آستانه چهل و سومین سالروز تاسیس جهاددانشگاهی، رئیس و جمعی از کارکنان این نهاد با نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، دیدار کردند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، مهمترین کارکرد چنین جلساتی را ایجاد و تقویت هماهنگی‌های بین بخشی دانست و گفت: بدون ارتباط‌گیری تاثیرگذاری امکان‌پذیر نیست، گاهی احساس می‌شود که فاصله بین مجموعه‌های اداری، زیاد است و با چنین جلساتی باید به دنبال کاستن از این فاصله‌ها بود.

او با بیان اینکه با مدیریت‌های بریده از هم و جزیره‌ای امکان مدیریت کشور وجود ندارد، گفت: ما خیلی حرف می‌زنیم، البته که ایران یک کشور بزرگ، تاثیرگذار و استراتژیک است، اما برای انجام امور باید هماهنگی وجود داشته باشد؛ این مسئله هم در روابط داخلی، هم در روابط بین‌المللی اهمیت و تاثیر دارد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه طی چند دهه اخیر شاهد سرعت گرفتن تحولات در ابعاد مختلف بوده‌ایم، یکی از این تحولات را هوش مصنوعی ذکر و خاطرنشان کرد: گاهی مسائلی مطرح می‌شود که بیشتر علمی و تخیلی است؛ مطالب و موضوعاتی که فضای ذهنی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، حال آنکه جای انسان آگاه و تصمیم‌گیر را هیچ چیز نمی‌تواند بگیرد.

او با تاکید براینکه هیچ کس منکر نیست که هوش مصنوعی یک ظرفیت اثرگذار و مهم است، اضافه کرد: هنوز فاصله هوش مصنوعی و عملکرد آن تا افق انسان، بسیار زیاد است. تا امروز هیچ سیستم و امکانی نتوانسته جای انسان آگاه تصمیم‌گیر را در فضاهای مختلف بگیرد. اگرچه باید در واقعیت بدانیم که هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها چیست.

آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

آیت‌الله دژکام با یادآوری اینکه جهاددانشگاهی در دورانی ایجاد شد که احساس می‌کردیم فضای آموزشی پاسخگوی نیاز کشور نیست، خاطرنشان کرد: این نیاز در طول زمان تغییر می‌کند و به تناسب این تغییرات، مجموعه‌ای نظیر جهاددانشگاهی نیز باید تغیر کند، به همین دلیل این نهاد باید انعطاف‌پذیر باشد و متناسب با نیازهای روز جامعه، برنامه‌ریزی داشته باشد.

او با تاکید براینکه نیاز امروز ما برای اداره جامعه داشته‌های موجود نزد جهاددانشگاهی است، نقش علما و روحانیون را نیز در جامعه همین گونه توصیف و ضمن یادآوری اینکه امروز برخی تنها نان علم را می‌خورند، گفت: اعوان و انصار علما باید عالم باشد؛ ما حتی در اوج حکومت‌های دیکتاتوری نظیر هلاکو، شاهد حضور افرادی نظیر خواجه نصیر در کنار پادشاه به عنوان وزیر بودیم، زیرا این نیاز وجود داشته است.

کارمند بودن غیر جهادی و دانشگاهی بودن است

نماینده ولی فقیه در فارس، فلسفه کار جهادی دانشگاهی و کار روحانیون را در تناسب با کار کارمندی ندانست و تاکید کرد: امروز نیاز داریم که گاهی از بیرون سیستم کاری خود به مجموعه و نقش و اقدامات آن نگاه کنیم؛ با این شیوه، می‌توان نیازها را بهتر دید و احصاء و برمبنای آنها اقدام کرد. قطعا کارمند بودن غیر از جهادی و دانشگاهی بودن است.

امام جمعه شیراز بخشی از گلایه‌های مردم را به همین موضوع دانست و خاطرنشان کرد که جامعه انتظار دارد، عالم و کسی که کار جهادی و دانشگاهی می‌کند، همیشه جلودار بوده و حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با تصریح اینکه “جهاددانشگاهی امروز نقش عالم در جامعه را ایفا می‌کند” گفت: باید متوجه بود که این نقش از روحانیت و جهاد دانشگاهی دارد گرفته می‌شود لذا نیازمند توجه ویژه هستیم.

آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

نیازمند پروتکلی برای ادارمه محیط‌های گردشگری هستیم

او با اشاره به حادثه ضرب و شتم یک بانوی آمر به معروف در نارنجستان قوام شیراز، لزوم تفکر در مسئله چگونگی اداره محیط‌های گردشگری در شهری نظیر شیراز را متذکر شد و گفت: در گردشگری کشور باید پروتکلی برای حضور گردشگران و یک کار هماهنگ در مدیریت اماکن گردشگری داشته باشیم.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه باید در نگاه فرهنگی حاکم بر جامعه اسلامی ایران در فضاهای گردشگری نمود داشته باشد، بخشی از مشکلات ایجاد شده در فضاهای گردشگری و رعایت نشدن برخی از اصول حاکم بر جامعه اسلامی در این محیط‌ها حتی بعضی مساجد را ناشی از بی توجهی به تئوری‌سازی در سطح دانشگاه دانست.

آیت‌الله دژکام تاکید کرد: نسبت به حضور گردشگران در مساجد تاریخی به عنوان یکی از اماکن گردشگری مذهبی باید نگاه متفاوتی داشت؛ با به میدان آمدن دانشگاه برای تئوری‌سازی و نظریه‌پردازی علمی در پروتکل حضور گردشگران می‌توانیم شاهد هماهنگی در اداره محیط‌های گردشگری تاریخی باشیم. اگر این تئوری از دانشگاه صادر شود، همه آن را قبول خواهند داشت؛ پشتیبان کار باید دانشگاه باشد.

او با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری طی سال‌های متمادی بر اهمیت تمدن‌سازی و تمدن نوین اسلامی، لزوم ورود مجموعه‌هایی نظیر جهاددانشگاهی به حیطه فرهنگی برای رفع خلاءها را یک ضرورت برشمرد و خاطرنشان کرد که امروز علیرغم وجود مقالات بسیار در زمینه فرهنگ و تمدن اسلامی، شاهد جریان سازی اجتماعی نبوده‌ایم. کار فرهنگی باید عالمانه باشد، با چماق نمی‌شود این عرصه را مدیریت کرد.

آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

نماینده ولی فقیه در فارس یکی از مطالبات جدی خود را بحث الگوسازی و تئوری‌پردازی و تدوین پروتکل‌هایی برای بحث اداره اماکن گردشگری و مقابله با جریانی غیرفرهنگی که سعی دارد در جامعه غالب شود، ذکر و تاکید کرد که از موضع خود در این زمینه عدول نخواهد کرد.

آیت‌الله دژکام، گفت: اگر شاهد مطرح و مقبول شدن حرف‌های شهید مطهری بودیم، علت این بود که از دانشگاه طرح موضوع شد؛ دانشگاه در دهه ۵۰ در همه حوزه‌ها به ویژه فرهنگ نقش آفرین بود، اما الآن آن نقش را ندارد، قطعا آنکه در هیئت سخنرانی می‌کند جایگاه مهم و اثرگذاری دارد اما نقش فرهنگی دانشگاه را ایفا نمی‌کند

امام جمعه شیراز، یکی از خلاءهای موجود را کمرنگ شدن نقش‌آفرینی دانشگاه در تحول فرهنگی و تمدن‌سازی نوین اسلامی دانست و گفت: ما به فناوری‌ها توجه کرده‌ایم که یک ضرورت است اما این به تنهایی کافی نیست، اگر مسئله فرهنگ حل نشود، فناوری تولید شده هم یا به استخدام تمدن رقیب در می‌آید، یعنی همین مهاجرت مغزها، یا اگر بماند مطلوبیت خود را نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در فارس، با تاکید براینکه نیازمند گفت و گوی بیشتر و گسترده‌تری در این زمینه هستیم، لزوم نقش آفرینی جهاددانشگاهی در این حوزه را یادآوری و اضافه کرد: باید مانع بودن را به تعامل بدل کنیم، باید از فرصتی که وجود دارد استفاده لازم را ببریم که در غیراینصورت ناسپاسی کرده‌ایم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه شیراز در میان شهرهای کشور دارای جایگاهی ویژه و ممتاز است و رخدادهای حادث شده در آن به ویژه در مباحث فرهنگی، مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: می‌توان با درایت و دقت و استفاده مناسب، از هر تهدیدی هم فرصت ساخت، اگر نه فرصت‌ها هم به تهدید بدل می‌شود.

آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

آمادگی جهاددانشگاهی برای تدوین پروتکل گردشگری

به گزارش ایسنا، رئیس جهاددانشگاهی فارس نیز در این دیدار طی سخنانی کوتاه، ضمن اشاره به سالروز تاسیس این نهاد، گفت: شعار سالروز تاسیس جهاددانشگاهی امیدآفرینی در جامعه و اعتماد به جوانان برای انجام امور مختلف است.

امیرحسین استقلال با بیان اینکه اکنون مثل ابتدای انقلاب، جهاددانشگاهی وارد یک فضای جهادی در تربیت نیروهای متخصص و متعهد شده است، گفت: تلاش برای فراهم شدن مسیر جذب نخبگان در دستور کار است.

استقلال همچنین با اشاره به تاکیدات نمایند ولی فقیه در خصوص مباحث فرهنگی و مدیریتی حوزه گردشگری، گفت: پژوهشکده گردشگری یکی از مجموعه‌های ذیل جهاددانشگاهی به شمار می‌رود که اقدامات شاخصی را در این حوزه با استفاده از توان تخصصی انجام داده است.

رئیس جهاددانشگاهی فارس ضمن یادآوری اینکه یکی از بخش‌های پارک فناوری‌های نرم و خلاق فرهنگی، حوزه گردشگری است، ابراز امیدواری کرد که با استفاده از توان این پژوهشکده، زمینه تدوین و تصویب پروتکل گردشگری را فراهم و آن را به عنوان یک الگوی کشوری در شیراز اجرایی کرد.

آیت‌الله دژکام: جهاددانشگاهی باید نقش عالِم را در جامعه ایفا کند

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.