اخبار سیاسی ۲۹و۳۰ تیر؛ واکنش به اقدامات ضدایرانی آمریکا و اتحادیه اروپا/درگذشت حسن صانعی

0 39«روز جهانی دریانوردی»،‌ «روابط ایران و آمریکا»، «پرونده اکبر طبری»،‌ «اهانت به قرآن»، «بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا علیه ایران»و … از موضوعات مهم خبری پنج شنبه و جمعه (بیست و نهم و سی اُم تیر ماه ۱۴۰۲) حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آن‌ها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، در پی طرح ضدایرانی دولت آمریکا در سازمان‌ جهانی دریانوردی برای رد پیشنهاد ایران جهت میزبانی روز جهانی دریانوردی در تهران، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور ادعاهایی را علیه فعالیت‌های ایران در حوزه دریانوردی مطرح کرد.

آبرام پالی با انتشار توییتی مدعی شد: کشوری که به طور تحریک‌آمیزی به کشتی‌های تجاری خارجی که در حال حمل‌ونقل قانونی هستند، حمله می‌کند، آن‌ها را توقیف می‌کند و آزارشان می‌دهد، نمی‌تواند میزبان روز جهانی دریانوردی باشد.

درهمین راستا آمریکا با ادعای ارتقای امنیت دریانوردی و بازدارندگی از آنچه «فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه» خواند، اعلام کرد که کشتی و نظامیان بیشتری به منطقه می‌فرستد و وزیر دفاع آمریکا(پنتاگون) هم اعزام گروه آمادگی آبی-خاکی USS Bataan و یگان بیست و ششم نیروی دریایی آمریکا(Marine Expeditional) را به منطقه خلیج فارس تایید کرد.

این در حالست که سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را شدیداً محکوم و خاطرنشان کرد: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد. اقدام آمریکا که با همراهی انگلیس بود، ثابت کرد که سوء استفاده سیاسی از نهادهای فنی و تخصصی ملل متحد، برای این کشور هیچ حد و مرزی ندارد حتی اگر به کاهش اعتبار جهانی این سازمان‌ها منجر شود.

همچنین پس از توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط آمریکا در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت)، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در تازه ترین اظهارات خود هشدار داده که اگر شرکتی بخواهد نفت ما را از نفتکش توقیف شده خالی بکند ما آن شرکت را مسئول می‌دانیم و ضمن اینکه آمریکا را هم مسئول می‌دانیم.

در حالی که سخنگوی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگویی با صدای آمریکا در پاسخ به این سوال که با توجه به توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط آمریکا و وعده ایران برای تلافی کردن “آیا آمریکا آماده درگیری نظامی با ایران در خلیج فارس است؟” گفت: کسی نمی‌خواهد شاهد درگیری مسلحانه در منطقه خلیج (فارس) باشد.

جان کربی در ادامه با طرح ادعای حمله ایران به کشتی‌ها در خلیج فارس مدعی شد: تقریبا از حملات ایران به کشتی‌ها کاسته نشده است. برخی از آن‌ها موفق بوده‌اند و برخی به دلیل دخالت ما ناکام مانده‌اند.

****

اتحادیه اروپا هم روز پنج‌شنبه از اعمال «تدابیر محدودکننده جدید علیه ایران» با ادعای “حمایت نظامی از سوریه و جنگ روسیه در اوکراین” خبر داد و با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که مطابق با تدابیر محدودکننده جدید، اتحادیه اروپا از صادارات قطعاتی که در ساخت و تولید پهپاد به کار می‌روند، به ایران منع شده است. این تدابیر همچنین علیه اشخاصی که حامی و برنامه پهپادی ایران بوده یا در آن دخیل هستند، می‌تواند اعمال شوند و شامل محدودیت‌های مسافرتی و همچنین توقیف اموال می‌شوند.

در واکنش به اعمال تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی  اتحادیه اروپا،‌ ناصر کنعانی تاکید کرد: همانطور که بارها بطور رسمی اعلام شده است، ادعای صادرات پهپادهای ایرانی به روسیه بمنظور بکارگیری آنها علیه اوکراین، اتهامی بی‌اساس است.

****

امروز همچنین رأی نهایی دیوان عالی کشور، نسبت به دادنامه صادره اکبر طبری در شعبه هم عرض اعلام شد.

بنابر اعلام دیوان عالی کشور  مطابق رای در خصوص حکم صادره از شعبه هم عرض با موضوع محکومیت اکبر طبری بابت هفت مورد ارتشاء به ۱۲ سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق، ایراد و اشکالی وارد نیست و این حکم مورد تایید قرار گرفت. همچنین دادنامه صادره در خصوص بزه پولشویی با اصلاح مقدار و عوائد مشمول جریمه، مستندا به بند الف ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری نیز ابرام شد.

لازم به ذکر است که پرونده اکبر طبری اقسام دیگری از موارد اتهامی و محکومیت را نیز دارا می باشد که این موضوعات در مرجع قضایی در حال رسیدگی است و به محض رسیدگی در مورد آن‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

****

در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی با تاکید بر اینکه برخوردها در زمینه بی حجابی باید انسانی باشد، برخوردها باید مهرآمیز باشد؛ افزود: این دخترها دختران این مملکت هستند، از آن ور آب که نیامده‌اند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از خطبه ها نیز با اشاره به اهانت مجدد به قرآن کریم در سوئد گفت: ما هیچ نگران نیستیم؛ چرا که با این کارهای احمقانه نه از جایگاه دین و نه از جایگاه اسلام کم نمی شود. بلکه خود نشان از پیشرفت دین است. اما دولت سوئد از این اقدام حمایت کرده است‌. ملت های مسلمان باید دولت سوئد را پشیمان کنند. از دولت نیز که سفیر سوئد را فراخواده تشکر می کنم.

امروز همچنین نمازگزاران تهرانی همگام با مردم سراسر کشور، پس از اقامه نماز جمعه، اهانت مکرر در کشور سوئد به ساحت مقدس قرآن کریم را محکوم کردند و با سر دادن شعار و در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی، خشم و انزجار خویش را از توطئـۀ کثیف صهیونیستی اهـانت به قرآن کریم و ارزش‌های اسلامی اعلام نموده و خواستار برخورد جدی دستگاه دیپلماسی با دولت سوئد شدند.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

نامه امیر عبداللهیان به دبیر کل سازمان ملل متحد

احضار سفیر سوئد به وزارت امور خارجه

قطعنامه تظاهرات محکومیت اهانت به قرآن

سفیر سوئد ظرف ۲۴ ساعت اخراج شود

**** 

در نشست شورای عالی قوه قضاییه با رؤسای کل دادگستری و دادستان‌های مراکز استان‌ها، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص مقوله مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی و مقوله عفاف و حجاب گفت: قوانین موجود توسط معاونت حقوقی جمع‌بندی شده است لذا رؤسای کل دادگستری‌ها بر مبنای این قوانین عمل کنند و قضات ویژه‌ای را نیز تعیین کنند؛ تا زمانیکه لایحه عفاف و حجاب در مجلس تصویب و تبدیل به قانون شود، ما باید بر اساس قوانین فعلی در این حوزه عمل کنیم.  

رئیس عدلیه ضمن تاکید بر ضرورت نظارت دیوان عالی کشور بر احکام اظهار داشت: مجازات باید متناسب، عاقلانه و اثربخش باشد؛ تعیین مجازات نباید به گونه‌ای باشد که موجب وهن شود؛ اگر مجازات تعیین شده، وهن دستگاه قضایی باشد، از اثرگذاری لازم برخوردار نخواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی هم در دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر، توجه به آداب امر به معروف و نهی از منکر را مهم خواند و افزود: اگر مطالبه‌گری برای اجرای معروف و یا نهی از منکر بدون توجه به آداب آن باشد مشکل‌آفرین خواهد شد و همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید فرموده‌اند مطالبه‌گری باید همراه با دلسوزی و ارائه راهکار برای حل معضل باشد. ضروریست در این زمینه از بهترین روش‌های اثربخش استفاده شود.

****

عصر امروز جمعه – ۳۰ تیرماه – آیت‌الله حسن صانعی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و برادر بزرگتر مرحوم آیت‌الله یوسف صانعی در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

وی متولد ۱۳۱۳ در نیک‌آباد اصفهان بود که در سال ۱۳۶۲ متعاقب حکم امام راحل به عنوان سرپرست بنیاد پانزده خرداد و همچنین با حکم رهبر انقلاب اسلامی به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز منصوب شده بود.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.