اخبار سیاسی ۹ مرداد؛ نشست وزیران خارجه ایران و سوریه/تحلیلی درباره شکایت از کره‌جنوبی

0 50«پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی»،‌ «انتخابات ۱۴۰۲»، «موشک کروز ابومهدی»، «سفر فیصل مقداد به ایران» و … از موضوعات مهم خبری امروز (نهم مرداد ماه ۱۴۰۲) حوزه سیاست بود که می‌توانید در گزارش زیر مشروح آن‌ها را بخوانید.

به گزارش ایسنا، در نشست خبری امروز سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران یکی از سوالات درباره حقآبه ایران از هیرمند بود که ناصر کنعانی در پاسخ گفت: ما انتظار داریم مقامات افغانستان در این خصوص مسئولانه عمل کنند. آنها بارها گفته اند که به حقآبه ایران مبتنی بر معاهده ۱۳۵۱ توجه دارند و آن را به رسمیت می‌شناسند، در این چارچوب ما انتظار داریم در حوزه عملی، مقامات این کشور اقدام لازم را برای دستیابی ملت ایران به حقآبه خود انجام دهند و این را به عنوان اقدامی اعتمادساز می‌دانیم که می تواند زمینه همکاری‌های دو کشور را تسهیل و گسترش دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در ارتباط با آغاز روند شکایت حقوقی ایران از کره جنوبی به خاطر عدم پرداخت مطالبات تهران تصریح کرد: دولت و دستگاه دیپلماسی در استیفای حقوق ملت ایران مصمم و جدی است و از راهکارهای سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی در کنار هم به این منظور استفاده می‌کند.

در همین رابطه رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی کشور معتقد است اینکه اکنون در دادگاه بین المللی از کره جنوبی شکایت کنیم اقدام خوبی است چراکه دادگاه به تحریم‌ها توجه نمی کند.

فریدون عباسی در تحلیل خود در این باره می گوید: همین که کار کارشناسی صورت گرفته تا این موضوع از طریق یک دادگاه منصف دنبال شود، گام خوبی است. نمی شود که یک کشور مانند آمریکا ما را تحریم کند و بعد کره جنوبی نیز از آن تبعیت کرده و اجازه ندهد ما فعالیت قانونی خود را در روابط تجاری بین المللی داشته باشیم.

همچنین محمدصالح جوکار عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و کره جنوبی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه کره جنوبی در راستای منافع ملت ایران گام بر نمی‌دارد و از آنجا که در آزادسازی اموال بلوکه شده ایران کوتاهی می کند راهی جز پیگیری حقوقی این موضوع در دادگاه بین المللی باقی نگذاشته است.

به گفته یک عضو هیات رییسه مجلس هم لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت جمهوری کره به داوری که در تاریخ ۳۱ تیر ماه به مجلس ارسال شده، هفته آینده اعلام وصول خواهد شد.

محمد رشیدی توضیح داد که بعد از اعلام وصول، این لایحه برای بررسی به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع خواهد شد. کمیسیون حقوقی گزارش خود را به هیات رییسه داده و سپس در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار می‌گیرد.

****

در پی الحاق موشک کروز دریایی ابومهدی به نیروی دریایی ارتش و سپاه،‌ سردار سرتیپ پاسدار رضا طلایی نیک سخنگو و معاون توسعه و مدیریت وزارت دفاع در اظهاراتی تاکید کرد که دشمن در صورت تهدید باید تا برد موشک ابومهدی خودش را از سواحل کشور دور کند که این دور شدن باعث تامین امنیت برای کشور، منطقه و آبراه های بین المللی می شود و کسانی که قصد دارند در منطقه ناامنی ایجاد کنند باید تصمیم خود را عوض کنند. موشک ابومهدی قابلیت پرواز در ارتفاع پست و زیر دید رادارهای دشمن را دارد و می‌تواند مسیر و ارتفاع خود را با توجه به عوارض جغرافیایی و سامانه‌های پدافندی دشمن تغییر دهد و این موشک اولین موشک کروز برد بلند دریایی است که از هوش مصنوعی در نرم افزارهای مرتبط با طراحی مسیر پروازی موشک در سامانه فرماندهی و کنترل استفاده شده است و از جهت‌های مختلف به سمت هدف حمله و برخورد می‌کند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش هم در جمع فرماندهان و کارکنان این نیرو با تاکید براینکه توانمندی‌های پدافند هوایی دشمنان را مأیوس کرده است، تاکید کرد: امروز تمام فضای کشور با استفاده از رادارهای بومی که توسط فرزندان و دانشمندان نیروهای مسلح و با بهره گیری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی ساخته شده‌اند، پوشش داده می‌شود.

همچنین امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش در بازدیدی که از روند پیشرفت کانون ارزیابی و رشد سرمایه‌های انسانی نیروی پدافند هوایی ارتش داشت، با تأکید بر اینکه اولویت ارتش تربیت فرماندهان و مدیران انقلابی، شایسته و با استعداد است، گفت: رشد و تعالی پدافند هوایی در بخش‌های مختلف، ماحصل اعتماد به نیروی مستعد، نخبه، معتقد و متعهد است.

****

ظهر امروز وزیر امور خارجه سوریه که به دعوت همتای ایرانی خود در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی به تهران سفر کرده است، در محل وزارت امورخارجه مورد استقبال  امیرعبداللهیان قرار گرفت.

گفته می شود این سفر با هدف تقویت روابط دو کشور، گفت‌وگو در مورد آخرین تحولات در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و رایزنی در مورد مسائل جاری انجام شده است و نشست کمیته مشترک اقتصادی ایران و سوریه که از دیروز آغاز  شده، تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.

حسین امیر عبداللهیان در نشست مطبوعاتی مشترک با فیصل مقداد اعلام کرد که اتفاق نظر داریم که روند آستانه به فعالیت خود ادامه دهد و در برنامه‌ریزی‌ها، برگزاری نشست وزیران امور خارجه و روسای جمهور کشورهای عضو روند آستانه در دستور کار طرفین قرار دارد.

در ادامه این نشست فیصل مقداد ضمن اعلام حمایت از گسترش روابط ایران و کشورهای عربی، تاکید کرد که حضور آمریکا در شمال سوریه نامشروع و جنایت‌های آمریکا در سوریه جنایت جنگی است. این جنایت‌ها پایان می‌یابد و ملت سوریه اجازه نمی‌دهد که اشغالگری و جنایت آمریکا در سوریه  ادامه پیدا کند و آنها را مجبور می‌کنند که سوریه را ترک کنند.

****

در نشست شورای عالی قوه قضاییه حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، با اعلام اینکه «رسیدگی به پرونده‌های عقب‌مانده‌ گروهک‌هایی که در اوایل انقلاب علیه مردم و کشور مرتکب جنایات شدند یکی از دستور کارهای این دوره قوه قضاییه است» گفت: گروه و ستادی را مأمور و موظف کرده‌ایم تا برخی پرونده‌های عقب‌مانده بخصوص پرونده‌های گروهک‌هایی را که در اوایل انقلاب علیه اقشار و طبقات مختلف مردم و کشور دست به جنایات می‌زدند، به سرانجام برسانند. به این گروه و ستاد تکلیف کرده‌ایم که در رسیدگی‌های خود ضمن رعایت قانون و اتخاذ تدبیر، درک درستی را در قبال جنایات این گروهک‌ها در مقطع زمانی اوایل انقلاب داشته باشند و این قبیل موضوعات را لحاظ کنند که این گروهک‌ها چه جنایاتی را علیه کودکان و زنان روا می‌داشتند و مردم عادی را هدف قرار می‌دادند و با دشمن متجاوز و متخاصم نیز همراهی و هماهنگی داشتند و به او اطلاعات می‌دادند.

امروز همچنین قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هم منتشر شد که جزییان آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.