ارسال فوری جدیدترین عروسک های وارداتی – چیچیلاس

هدف از بررسی رویکرد کمپانی عروسک باربی در بحث طراحی لباس، پرداختن به سلیقه و خلاقیت افراد مشغول به این امور بوده است. روث هندلر از نظر جامعه شناسی، یک پدیده به شمار می رود. این عروسک 29 سانتیمتری خیلی زود و کمی پس از تولد، خودش را در دل همه مردم دنیا جا کرد و هنوز هم یک از محبوب ترین عروسک های دنیا به شمار می رود. مثلا همکاری این کمپانی عروسک سازی با برند لوازم آرایشی مک MAC برای معرفی خوشرنگ ترین رژلبهای صورتی که تا به حال دیده شده است و یا همکاری با مجله ووگ انگلستان British Vouge. برترین ها: باربی یکی از زیباترین و جذاب ترین عروسک های دنیاست که پنجاه و شش از تولدش می گذرد. باربی نخستین عروسکی بود که با چهره زنانه و متفاوت از دیگر عروسک های دنیا، طراحی و وارد بازار شد. در سال ۱۹۵۶ روث در سفری به آلمان به عروسکی که بایلد لی لی نامیده میشد برخورد نمود که عیناً مطابق آن چیزی بود که در سر میپروراند. بالاخره شاید همهی باربیها (چه معمولی و چه ماوراطبیعه) خیلی به سر و وضعشان اهمیت میدهند! از دیدگاه علم روانشناسی بین سرشت (آن چه ژنتیکی به ارث برده ایم) و پرورش (آن چه در طول زندگی یاد گرفته ایم) تفاوت عمیقی وجود دارد.

بسیاری از اسباب بازیهای که امروزه میبینیم، دیگر تنها هدف سرگرم کنندگی را ندارند و میتواند دید که با هدف پرورش و آموزش کودکان نیز طراحی و روانه بازار میشوند. از ویژگی این فیگورها الهام پذیری کودک از این شخصیت هاست. طراح باربی، خانم روث هندلر است که این عروسک را با الهام از عروسکی آلمانی به نام بیلد لیلی بوجود آورد. موزه عروسکهای ملل، همانطور که از نامش مشخص است، از مهرِ سال 1393 همزمان با روز جهانی صلح کار خودش را آغاز کرد و خانه عروسکهایی شد که احتمالا همه ما با تماشایشان به دوران شیرین کودکی و معصومیت آن روزگار سفر میکنیم. ما در این نوشتار، بهطور مختصر به معرفی سه موزه اسباببازی و عروسک در ایران پرداختهایم. این موزه بخشهای مختلفی برای تماشا دارد؛ بخشهایی همچون قدیمیترین عروسکهای خیمهشببازی مربوط به دوره قاجار؛ عروسکهای شهرهای مختلف ایران؛ اسباببازیهای چوبی، سنگی، سفالی و پارچهای نزدیک به ١٠٠ سال پیش تاکنون؛ نمونههایی از عروسکهای کشورهای دیگر؛ اولین اسباببازیهای فلزی و پلاستیکیِ کارخانهای و… موزه اسباببازی و عروسک خیمهشببازی کاشان چنین موزهای است که با همت امیر سهرابی، کارشناس و پژوهشگر تئاتر، در دل خانهای تاریخی، یعنی خانه جعفر علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار، تأسیس شده است.

قطعاً تماشای عروسکها و اسباببازی در دلِ خانهای با پَستوهای تودرتو و پردههای رنگارنگی که نشانی از تاریخ و دوره قاجار دارد، لذتی چندبرابر به ارمغان میآورد. به این ترتیب، جزیرهی عروسکها به یکی از ایستگاههای هولناک اما پُرطرفدارِ تورهای گردشکری که از کانالهای آبِ زوچیمیلکو عبور میکنند تبدیل شده است. موزهها علاوهبر اینکه گوشهای از حس کنجکاوی ما را نسبت به ناشناختهها ارضا میکنند، نماینده کوچکی از فرهنگ، آداب و رسوم و ویژگیهای اجتماعی برههای از زمان هستند که از راه نمایشهای بصری شناخت ما از مسئلهای خاص را کامل میکنند. ما در این موزه همین کار را کردیم. به خاطر همین ما به خاطر تلاشهای جیمز برای بالا رفتن از کابینت برای برداشتنِ عروسک از کُمد دردسر داشتیم». روث پس از بازگشت به آمریکا با کمک مهندسی به نام جک راین اقدام به طراحی عروسکی مشابه نمود و به نام دخترش باربارا نام باربی را بر آن نهاد. موزه عروسکهای ملل در ابتدا کار خود را با ۷۰۰ عروسک شروع کرد و توانست پس از مدت کوتاهی ۱۵۰۰ عروسک را از ۶۴ کشور دنیا برای آرشیو خود جمعآوری کند.

باربی از زمان تولد تاکنون، 150 شغل متفاوت را امتحان کرده است؛ از دامپزشک گرفته تا افسر پلیس، خلبان، مدل، پزشک و ستاره موسیقی راک. آن زمان اغلب عروسکها به شکل کودکان خردسال ساخته میشدند. او تحولی عظیم در دنیای بازی کودکان ایجاد کرد. عروسک ها پلی ارتباطی میان دنیای بزرگسالی و کودکی هستند که از یکسو می توانند محبت زا باشند و از سوی دیگر کودک را تحت جامعه پذیری اجتماع در آورند. از این موزهها با چنین کارکردی میشود به موزه اسباببازی و عروسکهایی اشاره کرد که این روزها، روزبهروز بیشتر میشوند تا بهعنوان دفترچه خاطرات، یادگاریهای یک نسل یا سرزمینی را برای درامانماندن از فراموشی، در خود نگه دارند. همچنین نقش­ های دیگری که دیده ­اند، چه واقعی و چه تخیلی، مثل دکتر، آتش­نشان و شخصیت­ های کارتونی را هم بازی می­کنند. اما آن آنابلی که در فیلمهای او دیدهایم، زمین تا آسمان با نسخهی واقعی آنابل فرق میکند. اما لباس ها و تیپ هایی که باربی دارد را در هیچ عروسک دیگری نمی توان پیدا کرد. کارخانه Mattel بر اساس فیلم ترسناک The Birds آلفرد هیچکاک، باربی هایی به همراه کلاغ ساخت و روانه بازار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید