از تحقق یک آرزوی دیرینه تا رفع مشکلات آبی

0 57


کهگیلویه و بویراحمد ششمین مقصد رئیس جمهور در دور دوم سفرهای استانی بود، ماحصل این سفر افتتاح پتروشیمی گچساران پس از ۱۷ سال و افتتاح سد چمشیر پس از گذر از حواشی متعدد به همراه دو سد دیگر بوده است.

به گزارش ایسنا، این سفر دو روزه رئیسی و اعضای هیات دولت به یاسوج، به‌منظور پیگیری مصوبات سفر سال گذشته و افتتاح طرح‌های به اتمام رسیده در یک‌سال گذشته انجام شده است،   در این سفر  پتروشیمی گچساران، سد چمشیر گچساران، سد تنگ سرخ و سد آبریز افتتاح شد و همچنین برق رسانی به عشایر از طریق انرژی خورشیدی نیز در دستور کار قرار گرفت.

تحقق آرزوی ۱۷ ساله

پتروشیمی گچساران با اعتبار ۱.۳ میلیارد یورو یکی از مهم‌ترین پروژه‌های وزارت نفت در سفر استانی رئیس جمهور به استان کهگیلویه بویراحمد است، پروژه ای که با رویکرد توسعه‌ای دولت سیزدهم در دوسال اخیر جان دوباره‌ای گرفت و به انتظار ۱۷ ساله مردم شهرستان گچساران پایان داد.

در شرکت پتروشیمی گچساران که ۸۳ درصد قطعات و تجهیزات آن توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده، داخلی سازی تجهیزات حساس ۳۳ میلیون یورو و میزان صرفه‌جویی ارزی ۲۶۹ میلیون یورو بوده و قرار است سالانه یک میلیون تن اتیلن و ۸۴ هزار تن  +C۳ در آن تولید شود.

در طول عملیات راه‌اندازی بیش از ۳۰۰۰ نفر که عمدتاً از نیروهای بومی بودند مشغول فعالیت شدند و در زمان بهره‌برداری یک هزار نفر در این پروژه مشغول به کار می‌شوند. استفاده از تکنولوژِی های روز دنیا ZLD به منظور جلوگیری از خروج پساب مایع از مجتمع جز ملاحظات زیست محیطی این پروژه بوده، سهامداران این پروژه صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۴۶.۳۷ درصد، پتروشیمی کازرون ۱۰.۸۰ درصد، پتروشیمی بروجن  ۹.۰۵ درصد، پتروشیمی ممسنی ۱۰.۸۰ درصد، پتروشیمی دهدشت  ۱۰.۲۳ درصد و گروه مالی سپهر صادرات۱۱.۷۰ درصد است.

با بهره برداری از این مجتمع افزون‌ بر درآمدزایی و خلق ثروت، خوراک مجتمع‌های واقع در مسیر خط لوله سراسری اتیلن غرب، همچنین مجتمع‌های پتروشیمی ممسنی، دهدشت، بروجن، کازرون و پلیمر گچساران نیز تأمین می‌شود.

بلندترین سد بتنی غلتکی غرب آسیا وارد مدار شد

سد چمشیر نیز به عنوان بلندترین سد بتنی غلتکی غرب آسیا و واحد اول نیروگاه این سد امروز با حضور رئیس‌جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد. این سد تنها سازه کنترلی است که روی رودخانه زهره احداث شده و براساس اعلام وزارت نیرو، در صورتی که این سد ساخته نمی‌شد، تمام آورد رودخانه ناشی از سیلاب‌های مخرب و در عین حال با کیفیت که بیش از ۷۰ درصد از حجم آب رودخانه در طول سال است در مسیر رودخانه زهره به دریا می‌رفت.

مهم‌ترین هدف از احداث این سد، تعدیل شوری رودخانه زهره و بهبود کیفیت آب پایین دست است که با ذخیره‌سازی سیلاب در ماه‌های تر و رهاسازی آب در طول سال به ویژه دربازه زمانی خرداد تا مهر ماه می‌تواند ضمن جلوگیری از ایجاد خسارت ناشی ازسیل، باعث شکوفایی و رشد اقتصادی منطقه و تامین امنیت غذایی شود.

 آبگیری سد چمشیر ۲۷ دی ماه سال گذشته با موفقیت انجام شد و نتایج پایش مستمر کیفیت آب مخزن به همراه کنترل و تنظیم میزان رهاسازی آب حاکی از نقش بسیار مثبت سد چمشیر روی کیفیت آب پایین دست دارد.

این سد با ارتفاع ۱۵۱ متر دارای مخزنی به حجم ۲.۳ میلیارد مکعب، دریاچه‌ای به طول ۴۸ کیلومتر و مساحت دریاچه ۵۱ کیلومترمربع در تراز نرمال است که عملیات اجرایی آن با اخذ مجوزهای لازم از  از سازمان‌های ذیربط با اعتباری حدود ۲۳۰ میلیون یورو از سال ۹۱ شروع شد.

سرمایه‌گذاری در این پروژه به قیمت قرارداد حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان و به قیمت روز حدود ۱۵ هزار میلیارد بوده است. ۱۵ هزار هکتار اراضی گچساران واقع در استان کهگیلویه و بویر احمد و همچنین صنایع این شهرستان از آب این سد متنفع می شوند. ضمنا ۵۵ هزار هکتار از اراضی دشت های زیدون و هندیجان خوزستان از آب تنظیم شده رودخانه زهره توسط سد چم شیر در طول سال استفاده خواهند کرد.

همچنین با انتقال بخشی از آب رودخانه زهره به دشت های استان بوشهر، کشاورزان شهرستان دیلم  وگناوه نیز از آب خروجی سد چم شیر بی بهره نخواهند ماند.

از دیگر اهداف مهم طرح سد و نیروگاه چم شیر، تولید انرژی برق آبی است که سه واحد نیروگاه احداث شده به طور متوسط قادر به تولید سالانه ۴۸۲ گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی خواهند بود که از طریق پست ۲۳۰ کیلو ولت چم شیر به شبکه سراسری متصل می‌شود.

واحد اول این نیروگاه با ظرفیت ۵.۵ مگاوات در ۲۲ تیرماه به بهره‌برداری رسید و در تولید برق پیک تابستان نقش مهمی خواهد داشت. همچنین انتظار می‌رود تا اوایل پاییز سایر واحدهای این نیروگاه پس از تکمیل آزمایشات باقی‌مانده وارد مدار شوند. بر اساس اطلاعات طراحی، این نیروگاه سالانه به طور متوسط ۴۸۲ گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی تولید خواهد کرد.

کلنگ سد مخزنی سقاوه زده شد

همچنین کلنگ طرح سد مخزنی سقاوه در شهرستان مارگون، هشت طرح ساماندهی رودخانه در سطح استان، نقشه‌برداری زمینی و هوایی ۱۲۵ کیلومتر از رودخانه‌های استان و عملیات احداث مرکز حفاظت فیزیکی و زیرساخت‌های هوشمندسازی سد کوثر گچساران، زده شد.

این سد با ارتفاع سد سقاوه ۴۴ متر و طول تاج  ۵۲۳ متر با هدف تامین آب صنعت، کشاورزی، کنترل سیلاب، و کمک به اشتغالزایی و بحث گردشگری اجرا می شود که ظرفیتی معادل ۹.۷۵ میلیون مترمکعب دارد و برآورد اولیه مالی اجرای قرارداد آن، ۴۴۰ میلیارد تومان است که با تأمین به موقع اعتبار آن، طی سه سال تکمیل خواهد شد.

برق عشایر از طریق پنل‌های خورشیدی تامین می‌شود

همچنین در این سفر اقداماتی برای نصب پنل خورشیدی برای عشایر صورت گرفته، رئیس جمهوری در صحبت های امروز خود با اشاره به تامین اعتبار و اقدامات انجام شده برای توزیع و نصب پنل‌های خورشیدی برای عشایر در راستای تامین برق و نیازهایی مثل آبگرم آنان اعلام کرد که در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در زمینه ایل‌راه‌ها انجام شده اما کمبودهایی نیز وجود دارد که در این سفر اعتبارات لازم برای رفع این کمبودها در نظر گرفته شده و تخصیص خواهد یافت.
 

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.