اساسنامه جایزه زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی تصویب شد

0 45با رای اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه جایزه زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی، با هدف معرفی و قدردانی از برترین دانشمندان و فناوران در حوزه درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، در جلسه سه‌شنبه، ۲۴ مردادماه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری با رای اعضای این شورا، اساسنامه جایزه زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی تصویب شد.

جایزه زنده‌یاد سعید کاظمی آشتیانی، جایزه‌ای علمی فناورانه در حوزه درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

محوریت اصلی جایزه، شناسایی، معرفی و قدردانی از برترین دانشمندان و فناوران برتر این حوزه در جهان با اولویت کشورهای منطقه و جهان اسلام است. این امر از طریق ارزیابی طرح‌های علمی و فناورانه و اعطای جایزه به دانشمندان و متخصصان برتر صورت می‌گیرد. عنوان انگلیسی جایزه “Kazemi Prize” است.

همچنین از اهداف این جایزه می‌توان به شناسایی، معرفی و تقدیر از دانشمندان و فناوران برتر در حوزه درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی؛ شناساندن توانمندی‌های علمی و فناورانه جمهوری اسلامی ایران در این حوزه؛ زمینه‌سازی برای ایجاد ارتباط بین دانشمندان و فناوران این حوزه در جهان و ایجاد رقابت بین دانشمندان و متخصصین این حوزه برای جهاد علمی و ارائه طرح‌های نوآورانه و مؤثر اشاره کرد.

دوره زمانی اعطای جایزه به‌صورت سالانه است و حداکثر به یک نفر شخص حقیقی یا حقوقی، یا بیشتر با تصویب شورای سیاست‌گذاری اعطا می‌شود.

شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی – اجرایی ارکان این جایزه هستند.

شورای سیاست‌گذاری جایزه که مسؤولیت تصویب سیاست‌های کلان جایزه را به عهده دارد، شامل رییس جهاد دانشگاهی به‌عنوان رئیس شورا؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری یا معاون ذی‌ربط؛ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یا معاون ذی‌ربط؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا معاون ذی‌ربط و دو نفر اعضای حقیقی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند.

همچنین رئیس پژوهشگاه رویان، عضو و دبیر شورای سیاست‌گذاری است و آئین‌نامه داخلی و ضوابط انتخاب برگزیدگان، به تصویب شورای سیاست‌گذاری می رسد.

نهادهای نامزد کننده
برای هر دوره نهادهای نامزدکننده (اشخاص حقیقی و حقوقی) از بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتبر جهان با اولویت کشورهای منطقه و جهان اسلام، فرهنگستان‌های علوم، نهادهای علمی و فناوری بین‌المللی و دانشمندان برجسته جهان توسط شورای سیاستگذاری تعیین و اعلام می‌شوند.

کمیته علمی – اجرایی
کمیته علمی – اجرایی مسؤولیت پیشنهاد شاخص‌های ارزیابی طرح‌ها به شورای سیاست‌گذاری، ارزیابی طرح‌ها و اجرای فرایند اعطای جایزه را به عهده دارد و اعضای آن شامل رئیس پژوهشگاه رویان به عنوان رئیس؛ معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه رویان و سه نفر عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان یا سایر مؤسسات آموزشی و پژوهشی به انتخاب شورای سیاست‌گذاری می‌شود.

همچنین ضوابط و نظام داوری بنا به پیشنهاد رئیس شورای سیاست‌گذاری توسط شورای سیاست‌گذاری تصویب خواهد شد.

دبیرخانه این جشنواره، وظیفه پیگیری تصمیمات و اجرای مصوبات شورای سیاست گذاری را بر عهده دارد و موظف به ارسال سالیانه گزارش کلیه اقدامات و مصوبات مربوط به جایزه، به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور است.

به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، جایزه شامل: تندیس، لوح تقدیر و هدیه ویژه است که به فرد یا افراد برگزیده تعلق می‌گیرد و شورای سیاست‌گذاری می‌تواند از مشارکت و حمایت سایر نهادهای ایرانی و اسلامی استفاده کند.

اولین بار این جایزه در سال ۱۳۸۹ به پروفسور رادولف یانیش از آمریکا یکی از خلاق‌ترین دانشمندان در زمینه زیست‌شناسی تکوینی، تنظیمات ژنی، زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و درمان توسط سلول‌های بنیادی اعطا شد. دومین جایزه به پروفسور هانس شولر از آلمان در سال ۱۳۹۰ تعلق گرفت، محقق مشهوری که طی سال‌های متمادی سهم قابل توجهی در پیشبرد زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی داشته است. این جایزه در سال ۱۳۹۴ به پروفسور رابرت لنگر از آمریکا اهدا شد، وی یکی از مهم‌ترین افراد در زمینه بیوتکنولوژی و یکی از بهترین مبتکران در سراسر جهان است. چهارمین جایزه در سال ۱۳۹۵ به پروفسور هانس کلورس از کشور هلند که یک متخصص ژنتیک، پزشک، محقق و استاد ژنتیک مولکولی است، تعلق گرفت؛ کسی که برای نخستین بار سلول‌های بنیادی روده را شناسایی کرد و یکی از محققان برجسته جهان در زمینه سلول‌های بنیادی طبیعی و پتانسیل آن‌ها برای درمان ترمیمی محسوب می‌شود. پروفسور مایکل دلوکا از کشور ایتالیا نیز در سال ۱۳۹۷ برای تحقیقات خود در زمینه سلول‌درمانی و ژن‌درمانی ترکیبی برای بیماری اپیدرمولیز بولوزا (پروانه‌ای) پنجمین جایزه کاظمی را دریافت کرده است.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.