اطلاعات مالی دانشگاه آزاد در یک سامانه شفاف می‌شود

0 54معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی از رونمایی سامانه «حسابیار» این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر داریوش جاوید با بیان اینکه سامانه «حسابیار» ۲۹ مرداد ماه با حضور دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح و جهت تمامی واحدهای کشور اجرایی خواهد شد، گفت: این سامانه به نشانی hesabyar.iau.ir در راستای اجرای راه کنش «سامانه‌سپاری، چابک‌سازی و هوشمندسازی ساختار تشکیلاتی، فرآیندها و نظام‌های مدیریتی با رویکرد افزایش یکپارچگی، بهره‌وری و قابلیت یادگیری» سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و اجرا شده است.

دکتر جاوید اضافه کرد: امور مالی واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تا پیش از این از طریق نرم افزارهای حسابداری(ACCOUNT) و دریافت و پرداخت(Casher) انجام می‌شد. در این نرم‌افزارها اطلاعات مالی هر واحد به صورت غیرمتمرکز ثبت و نگهداری می‌شد و در نهایت اطلاعات به صورت دوره‌ای با بازه زمانی به سازمان مرکزی ارسال و تجمیع می‌شد. با راه اندازی سامانه «حسابیار» اطلاعات مالی تمامی واحدها به صورت یکپارچه در یک سامانه تجمیع و موجب شفافیت و انضباط مالی خواهد شد.

معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی دیگر از مشکلات نرم افزارهای حسابداری(ACCOUNT) و دریافت و پرداخت(Casher) گفت: تحت وب نبودن، استفاده از تکنولوژی سالیان قبل، غیرمتمرکز بودن، به هنگام نبودن اطلاعات، عدم نظارت برخط اطلاعات مالی واحدها، مجزا بودن سرور و… از جمله عوامل محرک جهت طراحی سامانه حسابیار شد.

وی با بیان اینکه سامانه «حسابیار» کاملاً به صورت بومی و توسط کارشناسان اداره کل امور مالی این معاونت و با همکاری کارشناسان برنامه نویسان متبحر مرکز فناوری و اطلاعات دانشگاه آزاد طراحی و بارگذاری شده، تصریح کرد: این سامانه به صورت نظام‌مند طراحی شده و به هنگام بودن، متمرکز شدن، یکپارچگی اطلاعات، نظارت بر خط، اعمال کنترل‌های بودجه‌ای، دسترسی لحظه‌ای عاملان خزانه‌داری جهت اعمال کنترل‌های لازم قبل از خرج و … از جمله مزایای آن است. همچنین از آنجا که این سامانه تنها نیاز به چند سرور در مرکز دارد، هزینه دانشگاه را از لحاظ سخت‌افزاری و امنیتی کاهش خواهد داد.

دکتر جاوید ادامه داد: ایجاد پنل مدیریتی برای اخذ گزارشات مدیریتی در سطوح مختلف دارایی و بدهی و هزینه مبتنی بر دیدگاه بودجه‌ای و… از جمله ویژگی‌های سامانه «حسابیار» است.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.