اقامتگاه بوم گردی موزه اسباب بازی و عروسک کاشان

این عروسک های بومی با هدف آموزش و سرگرمی توسط زنان توانمند روستای تاجمیر ساخته میشوند. این عروسکها به دست بچهها داده میشوند و در مراسم چرخانده میشوند. دوتوک در دل خود سرگذشتهای بسیاری را جای داده است. به گردانندگان عروسکها در مراسم تخممرغ، آجیل و نقل داده میشود. اما گفته میشود که صاحبان این ۸ عروسک به رخدادهای ماوراءالطبیعه علاقه داشتند و این عروسکها را به این دلیل که گفته میشد تسخیر شده هستند، خریداری کردند. از این رو قصد داریم در مجلهی گردشگری فلای تودی، این عروسکها که ثبت ملی شدهاند را معرفی و داستان آفرینش آنها در هر بافت محلی را بیان کنیم. موزه عروسک و فرهنگ ایران چند هدف دارد؛ یکی اینکه عروسکهای بومی کشورمان را به مخاطبان معرفی میکند، دو اینکه در این موزه روی لباسهای سنتی و اقوام مختلف ایران کار کردیم و لباسهای اقوام مختلف ایران را در موزه اکران کردیم. تا اینکه موزه “عروسک و فرهنگ ایران” در سال ۹۶ افتتاح شد و عروسکهای بومی مورد توجه کودکان قرار گرفتند؛ چراکه به قصه و افسانههای فراموش شده و لباس و فرهنگ در قالب عروسک پرداخته و باعث جذب کودکان به سمت عروسکهای بومی شد.

«کلر تاول» مادر سازنده اسباب بازی انگلیسی کم شنوا هم سال 2017 کار خود از اتاق پذیرایی خانه شروع کرده و حالا خانه اش خط تولید عروسک های کم شنواست و خودش یک مادر کارآفرین. از سال ۹۶ با حمایت شهرداری منطقه ۱۲ تهران و تفاهمنامهای که با آنها داشتیم، به مکان فعلی نقل مکان کردیم. چرا که مردم این منطقه به عروسک، در زبان محلی دوتوک میگویند. از همین رو به آن بازبازک هم میگویند. از این رو در بیشتر اقوام محلی لیلی نماد زیبایی و عشق برای دختران ایرانی به شمار میآید. در این عروسکها موتورهای قرار گرفته است که کارایی عروسک را بیشتر میکند. کاشان شهری با اصالت و تمدن قدیمی است که دارای آب و هوای کوهستانی و کویری می باشد و مقصد مناسبی برای گردشگران و تاریخ دوستان است. سرگذشت لیلی و مجنون در تاریخ و فرهنگ ما رخنه کرده است. عروسک های بومی ایران کوله باری از تاریخ و فرهنگ را به دوش میکشند. سفیران فرهنگی فعالی اند که به مادرانه و خلاقانه ترین شکل ممکن، خواسته شان را مطالبه کرده اند. کلمه عروسک چینی برای این عروسک به دلیل مواد استفادهشده در ساخت آن است.

پوشش زیرین عروسک بومی بیبیکگ سفید است و داخل عروسک با گیاه آویشن پر میشود. عروسک بومی دهتولوک در زبان محلی به معنی دختر نامی است که البته به دختولوک نیز شناخته میشود. البته جذابیت هم مهم است. عروسک های بومی ایران تاروپودشان با داستانهای محلی عجین شده است. تکه پارچههایی که به دور پنبهای پیچیده میشود، اجزای اصلی این عروسک از عروسک های بومی ایران را تشکیل میدهند. او برای فعالسازی خط تولید آن از اجزای عروسک های دورریخته شده، کمک گرفت. وی خاطرنشان کرد: یکی از راه هایی که می توان استعدادهای بچه ها را پرورش داد ایجاد دگرفضا و دگر مکانی برای آنها به کمک عروسک هاست. کودکان هم چون بزرگسالان با تفاوتهای شناختی روبهرو هستند و از این نظر انتخاب عروسک برای پسر بچهها نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد. عروسک، اتصالی میان دو جهان بینی و دو بینش متفاوت است که با استیلا مفاهیم بر ذهن مخاطب خویش، او را با منطق ارزش گذار اخلاقی – اجتماعی دنیای بزرگسالان درگیر کرده و تصویری را از فرهنگ دنیای انسان بزرگسال در نمادهای بسیار ساده منتقل می کند.

در غیر این صورت مجبور هستند که کوچنشینی کنند که این برای یک موزه که مجموعه بسیار وسیعی دارد و کلی شیء در آن است اصلاً خوب نیست. شاید باورتان نشود اما ابراز علاقه نیز یک مهارت اکتسابی و بسیار مهم است. لباس هر قومی ارتباط بسیاری با فرهنگ و آیینها و باورهای آن مردم دارد و همه آنها در پوشششان تجلی پیدا کرده است. لباس این عروسک بومی از دامن بلند و شلوار ساخته میشود که برگرفته از پوشش زنان عشایر است. زنان جلفِ عروسکی؛ باربی ها و دیزنی لندی ها، چهره و پوشش معصوم، ملوس و کودکانه پیدا می کنند. عروسک بیبی کگ برای درمان نازایی زنان در مراسم بی بی سه شنبه آورده میشود. این عروسک آیینی ساده جزو میراث فرهنگی و صنایع دستی مازندران محسوب میشود. بسیاری از زرتشتیان از این عروسک بومی ایران در مراسمهای مذهبی و آیینی خود استفاده میکنند. در حالی که در دنیای دیجیتالی امروز عروسکها دیگر جایگاه قبلی خود را در بین مردم ندارند، اما عروسک های بومی ایران یادگاری از سنت و فرهنگ مناطق محلی به شمار میآیند. برای خرید عروسک حتماً باید به علایق کودک خود توجه کنید و از بین انواع عروسک که در ادامه به آنها پرداخته میشود، یکی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید