بشنوید/ مختارنامه؛ یکی از پیچیده‌ترین موسیقی‌های ساخته شده در ایران

0 34زمانی که سریال «مختارنامه» به ساخته داوود میرباقری نخستین بار در سال ۱۳۸۹ از شبکه یک سیما پخش شد، یکی از المان‌های مهم آن که توجه‌های زیادی به خود جذب کرد، موسیقی متن این سریال بود، موسیقی که آهنگسازش آن را از پیچیده‌ترین موسیقی‌های ساخته شده در ایران به شمار آورده است!

به گزارش ایسنا، موسیقی متن سریال «مختارنامه» را «امیر توسلی» با سه ارکستر «پارسه»، «ارکستر کوبه‌ای نایریکا» و «گروه کر فیلارمونیک تهران» ساخته است.

یکی از بخش‌های مهم موسیقی این سریال، علاوه بر «لالایی» تیتراژ پایانی سریال که با تغییراتی که آهنگساز روی آن انجام داده به نسخه نهایی رسیده است، موسیقی تیتراژ اول است که شامل چهار تم متفاوت است و ابتدای آن با صدای شمشیرهای خود سریال ساخته شده است.

به عقیده آهنگساز این سریال، موسیقی مختارنامه از پیچیده‌ترین موسیقی‌هایی است که در تاریخ موسیقی کشور ساخته شده است.

او درباره ساخت موسیقی سریال «مختارنامه» بیان کرده است: «من از تمام موسیقی‌هایی که در مملکت ما رایج هست و خیلی از موسیقی‌هایی هم که رایج نیست و یا خیلی خاص هستند هم استفاده کردم تا چیزی که شنیده‌اید به وجود آمد. موسیقی مختارنامه بافت نوینی دارد که وقتی مخاطب گوش می‌کند احساس نکند که این موسیقی مقامی است و یا احساس نکند که ریشه‌هایی از موسیقی مقامی در آن وجود ندارد. یعنی این موسیقی برای او غریبه نباشد و احساس کند که کاملا با آن آشنا است. از طرف دیگر هم فرمش مثل تمام موسیقی‌های دیگری که تا به حال شنیده‌ایم نیست. در این ترکیبات من دست‌کاری‌های زیادی کردم. ولی موسیقی سریال خیلی از موسیقی نواحی و مقامی تاثیر گرفته است. شاید هفتاد درصد موسیقی مختارنامه همین است.»

در این قسمت می‌توانید تیتراژ ابتدایی سریال مختارنامه را بشنوید:

«مختارنامه» سریالی ۴۰ قسمتی به کارگردانی «داوود میرباقری» است که نخستین‌بار سال ۱۳۸۹ از شبکه یک سیما پخش شد. این سریال برخی حوادث سال‌های بعد از واقعه عاشورا و قیام «مختار ثقفی» به خونخواهی امام حسین (ع) و یارانش را روایت می‌کند. در این سریال ۱۱۰ بازیگر اصلی و ۴۰۰ بازیگر فرعی ایفای نقش کردند و ۱۵ نفر مسئولیت چهره‌پردازی در این مجموعه را بر عهده داشتند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.