بیش از ۱۱هزار نفر امسال در کنکور رشته پزشکی پذیرش می‌شوند/امکان پذیرش بیشتر از توان ما خارج است

0 58


معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۱۱ هزار ۵۲۰ نفر به طور حتم در سال جاری در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند، اظهار کرد: پذیرش دانشجوی پزشکی بیشتر از تعداد اعلام شده از توان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خارج است.

به گزارش ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری‌فرد ضمن بیان این مطلب، درباره افزایش ظرفیت رشته پزشکی گفت: فصل‌الخطاب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با افزایش ظرفیت رشته پزشکی، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. این شورا با ارائه جداولی، تعداد پذیرفته‌شدگان در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی را برای هر سال اعلام کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس جدول افزایش ظرفیت رشته پزشکی، جمع پذیرش دانشجویان پزشکی در سال ۱۴۰۱ معادل ۹ هزار و ۶۰۰ نفر بود اما تعداد پذیرفته‌شدگان به مرز ۱۰ هزار و ۲۶۲ نفر رسید.

وی در ارتباط با چرایی افزایش ظرفیت پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی نسبت به تعداد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به دلیل محدودیت‌های سازمان سنجش در ارتباط با مسائلی مانند نمره‌های مشابه داوطلبان کنکور این افزایش صورت گرفته است. سازمان سنجش کشور نمی‌تواند افرادی که دارای نمره یکسان هستند را از یکدیگر جدا کند. به همین دلیل، وزارت بهداشت پذیرفت که میزان پذیرش در رشته پزشکی نسبت به تعداد اعلام شده بیشتر باشد. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه پذیرش دانشجوی رشته دندان‌پزشکی امسال در مقایسه با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیشتر بود، اظهار کرد: براساس اعلام شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲۲۱۹ نفر در کنکور سال ۱۴۰۲ در رشته دندان‌پزشکی پذیرش می‌شوند اما تعداد پذیرفته‌شدگان رشته دندان‌پزشکی در سال ۱۴۰۱ معادل ۲۲۵۹ نفر است. بررسی تعداد پذیرفته‌شدگان در دو رشته پزشکی و دندان‌پزشکی بیانگر این است که  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعمال مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلوتر است.

دکتر باقری‌فرد ادامه داد: ما در وزارت بهداشت به شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده‌ایم که فصل‌الخطاب پذیرش دانشجو در دو رشته پزشکی و دندان‌پزشکی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است. بر این اساس، ۱۱ هزار ۵۲۰ نفر به طور حتم در سال جاری در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند. اما پذیرش دانشجوی پزشکی بیشتر از تعداد اعلام شده از توان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خارج است. 

وی با بیان اینکه  وزارت بهداشت در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزیش ظرفیت رشته پزشکی و دندان‌پزشکی به تنهایی طرف تعهد نیست، افزود: سازمان‌های «برنامه و بودجه کشور» و «اداری و استخدامی کشور» نیز وظیفه دارند که در این زمینه به وزارت بهداشت کمک کنند. تا به این لحظه، هیچ اعتباری به وزارت بهداشت در ارتباط با پذیرش دانشجویان جدید به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت نشده است. 

دکتر باقری‌فرد توضیح داد: سال گذشته، حدود ۷۰۰ نفر بیشتر از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در رشته پزشکی پذیرفته شدند. سازمان سنجش آموزش کشور باید به نحوی برنامه‌ریزی کند که تعداد افراد پذیرفته‌شده در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی مطابق جدول اعلام شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باشد. به طور قطع، افراد بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دو رشته پذیرش می‌شوند اما امکان پذیرش بیش از این تعداد را نخواهیم داشت. 

به گزارش ایسنا، موضوع افزایش ظرفیت رشته‌پزشکی به لحاظ اهمیت این رشته و سروکار داشتن آن با سلامت جامعه همواره مورد توجه و حساسیت است و تامین تمام زیرساخت‌ها و امکانات مرتبط با افزایش ظرفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.در این راستا ماده واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» بنا به پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و در جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ مورخ ۲۳ آذرماه و ۷ دی ماه ۱۴۰۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، بر اساس این ماده واحده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد ظرفیت پذیرش دانشجو را در تمامی کد رشته محل‌های پزشکی عمومی مراکز آموزش پزشکی تحت نظارت این وزارتخانه  و دانشگاه آزاد اسلامی، سالانه به میزان ۲۰ درصد افزایش دهد. بر این اساس، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شد از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل ۴ سال، در هر سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل ظرفیت رشته‌ پزشکی را افزایش دهد و ظرفیت رشته پزشکی به شرح جدول زیر در هر سال افزایش یابد.

بیش از ۱۱هزار نفر امسال در کنکور رشته پزشکی پذیرش می‌شوند/امکان پذیرش بیشتر از توان ما خارج است

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.