تزریق ۱۲۰ میلیارد به کتابخانه مرکزی اراک تا اواخر سال آینده/کمبود 300 کتابدار در کشور

0 56ایسنا/مرکزی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ۱۲۰ میلیارد تومان به تدریج تا اواخر سال آینده به پروژه کتابخانه مرکزی اراک تزریق خواهد شد.

مهدی رمضانی، ۲۵ مرداد در جریان سفر به استان مرکزی در نشستی با اصحاب رسانه اظهار کرد: پیگیری و بازدید از پروژه‌های استانی و دیدار با مسئولان استانی و شهرستانی از مهمترین دستور کارهای سفر ما به استان مرکزی بود.

وی با بیان اینکه فضای فرهنگی استان مرکزی بسیار پرظرفیت و قابل پیشرفت است گفت: نکته مهمی که وجود دارد اصلاح تصویر استان از تصویری کاملا صنعتی به تصویری فرهنگی است که استاندار نیز نسبت به این موضوع حساسیت و اهتمام داشت و ما نیز در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در خدمت استان هستیم.

رمضانی ادامه داد: استان مرکزی از حیث سرانه کتابخانه نسبت به جمعیت، وضع بدی را ندارد، اما از حیث افراد ثبت نامی وضعیت خوب نیست و باید در این خصوص از ظرفیت رسانه استفاده شود.

رمضانی با اشاره به وجود بیش از ۳۸۰۰ کتابخانه در سطح کشور افزود: حدود ۲۷۰۰ کتابخانه مستقیما زیر نظر نهاد و بیش از هزار کتابخانه به صورت مشارکتی و خصوصی اداره می‌شود. سالانه به صورت میانگین ۵۰ کتابخانه نیز به کتابخانه‌های کشور اضافه می‌شود. ما از لحاظ شبکه کتابخانه‌ای دارای رتبه اول منطقه و جزو کشورهای برتر جهان هستیم، همچنین از حیث خدمات نوین کتابخانه ای از کشورهای پیشرو هستیم.

وی با اشاره به کتابخانه مرکزی اراک گفت: این کتابخانه به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور، خاورمیانه و جهان اسلام احتمالا در اواخر سال آینده افتتاح خواهد شد. رسانه‌های استان باید همواره این پروژه را پیگیری کنند چراکه هر چند وقت یکبار زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر کاربری این کتابخانه به گوش می‌رسد و نباید این اتفاق بیفتد. خوشبختانه استاندار مرکزی نیز بر روی این موضوع حساسیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه تنها وظیفه بهره برداری از کتابخانه بر عهده ماست گفت: پیشرفت پروژه به بیش از ۷۰ درصد رسیده است و ما نیز مطالبه زودتر تکمیل شدن این کتابخانه را داریم. خوشبختانه بخش عمده ای از تاسیسات، خریداری شده و ۴۰ میلیارد تومان نیز امسال تخصیص یافته و ۱۲۰ میلیارد تومان دیگر نیز تا اواخر سال آینده به تدریج تزریق خواهد شد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار کرد: همه کتابخانه‌های عمومی در سراسر استان‌ها در حوزه کودکان و نوجوانان، نابینایان، ناشنوایان و سالمندان فعال هستند. برنامه‌ای که در دوره جدید نهاد برنامه ریزی شده و مقارن با نظر مقام معظم رهبری است، در حوزه کودک و نوجوان است و نام طرح را هدهد سفید گذاشته ایم.

وی‌ با بیان اینکه برنامه تلویزیونی هدهد سفید را نیز ساخته‌ایم گفت: ما محصول تولیدی در نهاد کم داریم ولی در بحث هدهد سفید کتاب‌هایی را چاپ کرده‌ایم. همچنین ۱۳ کتابخانه مخصوص طرح هدهد سفید راه اندازی کرده‌ایم.

رمضانی اظهار کرد: بحث آموزش کسب و کارهای کوچک و خانگی را نیز در پیش داریم که در مهرماه همایشی بین المللی در مشهد در این خصوص برگزار خواهیم کرد. مقالات متعددی در این حوزه به دست ما رسیده و اتفاق مهمی در حال رخ دادن است. کتابخانه‌های متعددی در کشور در حوزه آموزش مشاغل و کسب و کار فعال هستند و نمایشگاه‌های مختلفی نیز در این حوزه برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به فناوری‌های نوین یک اصل جدی است تصریح کرد: در کتابخانه‌های نسل جدید، اتاق‌های علم، فکر و بازی را مخصوص کودکان و نوجوانان داریم. همچنین نسبت به سایر رشته‌های آموزشی در کتابخانه‌های عمومی توجه ویژه داریم. باید نگاه نوینی به کتابخانه‌ها صورت گیرد تا توسعه خدمت را داشته باشیم.

رمضانی افزود: کتاب و کتابخوانی به عنوان یک موضوع اصلی و مولد در حوزه فرهنگ و برطرف کننده مشکلات اجتماعی است که نیاز به توجه بیشتر دارد. همه مردم از نظر ما عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و می‌توانند از مخازن کتابخانه‌های ما استفاده کنند.

وی با اشاره به ساخت یک اپلیکیشن توسط نهاد گفت: برای خدمات دهی بهتر، در طرحی جدید که در قالب یک نرم افزار و یک اپلیکیشن جامع خواهد بود، هر کتابخانه بر اساس خدماتی که ارائه می‌دهد درجه بندی می‌شود و بخشی از این خدمات در برخی مناطق کم برخوردار رایگان خواهد بود.

رمضانی با اشاره به وجود بیش از ۵۵ میلیون جلد کتاب در مخازن کتابخانه‌های کشور اظهار کرد: ما با نقطه ایده آل فاصله داریم اما روند افزایش کتاب‌ها در کتابخانه‌ها خوب است. ما در سال گذشته، شبکه سرقت از کتابخانه‌ها را نیز شناسایی کردیم و تعدادی از سارقان نیز دستگیر شدند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به وجود ۷۵۰۰ نیروی استخدامی در کشور گفت: از این تعداد، قریب به ۶ هزار نفر کتابدار و مابقی از نیروهای خدماتی هستند.

رمضانی افزود: در حوزه توسعه‌ نیروها با توجه به قانون بودجه، در اضافه کردن نیروی انسانی به مشکل خورده‌ایم و با توجه به بازنشسته شدن نیروهایی که داشته‌ایم، حدود ۳۰۰ نیرو نیاز داریم تا کمبود نیرو جبران شود.

وی با اشاره به انجام طرح‌ آمایش سرزمینی برای ایجاد محل مناسب برای تاسیس کتابخانه‌های جدید گفت: ما تلاش کردیم کتابخانه در هر جایی ایجاد نشود و هر فضایی را تبدیل به کتابخانه نخواهیم کرد چراکه ساز و کاری برای این امر وجود دارد . دسترسی به کتابخانه از اساسی‌ترین موضوعاتی است که دنبال می‌کنیم و یکی از راه حل‌های اساسی، کتابخانه‌های سیار است تا در مناطقی که دسترسی سخت است بتوانیم فعالیت داشته باشیم.

رمضانی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ ما تنها ۹ کتابخانه سیار در کشور داشتیم اما الان بیش از ۵۰ کتابخانه سیار داریم و بنای دولت نیز توسعه کتابخانه‌های سیار به منظور دسترسی همه افراد به کتاب‌هاست و در مصوبات سفرهای ریاست جمهوری به استان‌ها نیز به این موضوع توجه شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته گردش مالی نشر در کشور ۹ هزار میلیارد تومان بوده است گفت: ۱۱۰ هزار عنوان کتاب سال گذشته در کشور منتشر شده است و روزانه حدود ۱۵۰ هزار امانت کتاب در نهاد داشته‌ایم. این موضوع نشان می‌دهد که اوضاع مطالعه مردم در کشور بحرانی نیست چراکه گردش مالی کتاب از باقی هنرها حتی سینما بیشتر است و پرقدرت‌ترین حوزه فرهنگی از همه لحاظ است.

رمضانی اظهار کرد: آمار متقنی از سرانه مطالعه وجود ندارد و بررسی‌هایی که در این حوزه صورت گرفته با ساختار و پارامترها یکسان نیست اما فضای مطالعه آزاد در کشور باید بیشتر شود. اگر می‌خواهیم مسئله مطالعه کتاب را حل کنیم باید به مدرسه برویم. متاسفانه در آموزش و پرورش سطح ادبیات را سال به سال کاهش داده‌ایم که این مشکلی اساسی است و باید به گذشته برگردیم.

وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا کتاب فیزیکی با اختلاف زیاد نسبت به کتاب‌های الکترونیکی و صوتی پیشرو است تصریح کرد: اکنون مطالعه کتاب الکترونیکی در کشور کمتر از ۷ درصد و در دنیا ۱۸ درصد است اما با  توجه به تغییر ذائقه مردم، ما این موضوع را دنبال خواهیم کرد و همچنین یکی از دستورالعمل های برنامه‌ هفتم توسعه، تعیین تکلیف حوزه کتاب الکترونیک و کتابخانه الکترونیک است.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: دو سند در حوزه ترویج کتابخوانی در گذشته داشته‌ایم که متاسفانه هدف گرا، نتیجه گرا و قابل انجام نبوده‌اند و ما پیشنهاد اصلاح این اسناد را دادیم که در حال انجام است. آمار امانت کتاب در رده‌های مختلف با فروش منطبق است. پیشنهاد ما به عنوان سند نهضت مطالعه مفید در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده است که در این سند مطالعه به خواندن تغییر پیدا کرده و تکالیف دقیقی برای تمامی دستگاه‌های اجرایی مشخص شده است.

وی در رابطه با گران شدن کتاب و کم شدن مطالعه مردم گفت: دسترسی مردم به کتاب لزوما برای خرید کتاب نیست و مطمئنا کتابخانه‌های عمومی بهترین راه دسترسی به کتاب‌ها هستند. با وجود اینکه در سال جاری، یارانه‌ای که به کتاب‌ها اختصاص پیدا کرده کاهش یافته اما همچنان نمایشگاه کتاب امسال بسیار پر فروش بوده است. ما در نهاد، انتشارات نداریم و فقط بهره بردار و تسهیلگر هستیم.

رمضانی با تاکید بر اینکه بروزرسانی مخازن کتابخانه‌ها از دغدغه‌های اصلی ماست اظهار کرد: تاکنون ۱۰ میلیون عضو نهاد در کشور داشته‌ایم و ۳ میلیون تراکنش نیز در سال جاری داشته‌ایم. این اصل را در نظر داریم که برای اعضای فعال باید بروزرسانی کتاب‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.