تقلای آمریکا برای مقابله با ایران و روسیه در منطقه

0 67المانیتور روز دوشنبه در گزارشی از تقلای آمریکا برای حضور بیشتر در منطقه و مقابله ایران و روسیه در خاورمیانه خبر داد.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری المانیتور در گزارشی ادعا کرد که پنتاگون درحال ارسال ۳۵ جت‌ جنگنده F-۲۳ و یک ناو جنگی به خاورمیانه است تا در برابر مانورهای خصمانه خلبانان روس و آنچه که “حملات اخیر ایران به کشتی‌های تجاری” خوانده شد، مقابله کند.

آمریکا در ماه گذشته نیز جت‌های F-۲۲ را از اروپا به اردن برای مقابله با مانورهای خلبانان روسیه ارسال کرده بود.

معاون سخنگوی پنتاگون در روز دوشنبه از اعزام جت‌های جدید به خاورمیانه خبر داد ولی اعلام نکرد که این جت‌ها تا چه زمان در منطقه باقی خواهند ماند.

هفته گذشته ناو جنگی “یو اس اس توماس هادنر” پس از عبور از کانال سوئز، به مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین رسید.

طی روزهای اخیر نیروی هوایی آمریکا جنگ‌ها F-۱۶ را برای گشت‌زنی بر فراز خلیج فارس ارسال کرد تا مراقب کشتی‌های تجاری باشند.

آمریکا در اوایل ماه جاری نیز در پاسخ به توقیف نفتکش‌ها توسط ایران هواپیماهای ضدتانک “یو اس ای اف ای-۱۰ وارتهاگ” را برای گشت‌زنی به تنگه هرمز ارسال کرده بود.

به نوشته المانیتور، نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) در پی توقیف کشتی حامل نفت ایران توسط خزانه‌داری آمریکا که به مقصد چین در حرکت بود، حداقل سه نفتکش را توقیف کرده‌اند.

المانیتور در ادامه نوشت که دولت بایدن به دنبال افزایش امنیت در منطقه برای متعادل کردن نگرانی‌های کشورهای منطقه است درحالی از سوی کنگره آمریکا برای افزایش سختگیری‌ها علیه ارسال نفت و گاز تحریم شده از سوی ایران به چین تحت فشار است.

مقامات پنتاگون که به دنبال اعمال نفوذ در رابطه با ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به منطقه هستند، از ارسال سریع و کوتاه مدت تجهیزات به منطقه به عنوان راهی برای اطمینان خاطر دادن به متحدان خاورمیانه‌ای درخصوص اینکه تمرکز راهبردی واشنگتن بر روی اروپا و خاورمیانه است، استقبال می‌کنند.

یک مقام ارشد آمریکایی که نمی‌خواسته نامش فاش شود هفته گذشته در جمع خبرنگاران مدعی شد که جت‌های F-۲۲ در عقب راندن خلبانان روسی موفق بوده‌اند.

این مقام گفت: ما توانستیم که پشت آن‌ها مانور دهیم و موضع برتر را داشته باشیم. آن‌ها دیگر به اندازه قبل پویش ندارند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.