تلاش برای شناسایی زنجیره‌های ارزش استان‌ها

0 66


ایسنا/خراسان جنوبی معاون رئیس جهاد دانشگاهی کشور و رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اقتصاد دانش بنیان جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از اقدامات، شناسایی زنجیره‌های ارزش استان‌هاست که بخش قابل توجهی از این اقدام توسط استانداری انجام شده و بعد از شناسایی زنجیره ارزش، تقسیم کار این زنجیره مطرح است.

مسعود ابراهیمی، امروز پنج شنبه ۲۲ تیرماه در جمع فعالان علم و فناوری استان خراسان جنوبی گفت: در جهاد دانشگاهی به دنبال سیاست تعامل به صرفه و سازنده با همه اجزا استان در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی، آموزشی، فناوری هستیم و تمایل داریم به عنوان بخشی از زنجیره ارزش، مسئولیتی را پذیرفته و به نحو احسن انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: تعامل با بخش خصوصی در کنار تعامل با اجزای دولتی راهبرد دیگر این نهاد است، به گونه ای که آمادگی داریم ایده‌های دانشگاهی را پذیرفته و تجربه خود را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اقتصاد دانش بنیان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه در قالب این دو سیاست کلی که در تعامل با بقیه اجزای استان تعریف می‌شود، چند برنامه و اقدام برنامه‌ریزی شده که ان‌شاءلله در سطح استان انجام می شود. 

ابراهیمی بیان کرد: یکی از اقدامات، شناسایی زنجیره‌های ارزش استان است که بخش قابل توجهی از این اقدام توسط استانداری انجام شده و بعد از شناسایی زنجیره ارزش، تقسیم کار این زنجیره مطرح است.

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اقتصاد دانش بنیان جهاد دانشگاهی با اشاره به وجود چندین گلوگاه (مالی، تکنولوژی، بازار) در زنجیره ارزش، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه فناوری و دانش فنی می‌تواند ورود پیدا کند و استانداری هر استان نیز در بخش تسهیلگری و تامین مالی می‌تواند کمک کند.

ابراهیمی یادآور شد: زنجیره‌های ارزش را در چند استان می‌توان به صورت پایلوت انجام داد؛ چنانکه پیش‌تر طرح مشاغل خانگی بدین صورت انجام شده است.

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اقتصاد دانش بنیان جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه منابعی را در سطح ملی برای ایجاد زنجیره ارزش دنبال می‌کنیم، بیان کرد: با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، کمیته امداد و  بنیاد برکت در حال مذاکره هستیم. 

ابراهیمی با اشاره به اینکه اگر استانداری منابع اولیه را تخصیص دهد می‌توانیم از کمک و حمایت سایر ارگان‌ها بهره‌مند شویم و زنجیره‌های ارش را ایجاد کنیم، افزود: اگر اولین محرک ایجاد شود می‌تواند محرک‌های بعدی را وارد کند و زنجیره فعال شود.

تلاش برای شناسایی زنجیره‌های ارزش استان‌ها

نقش مهم جهاد دانشگاهی در تجاری سازی مزیت‌های منطقه

سیدمحمدحسین سیدکاشی، رئیس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی می‌تواند در تسهیل امور و تجاری سازی نقش موثری داشته باشد.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم همکاری خوبی در زمینه تجاری سازی مزیت‌های منطقه و پیشبرد اهدافی که برای استان در نظر گرفته شده، داشته باشیم.

نگاه راهبردی به مجموعه دانشگاهی

مجتبی شریعتی‌فر، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار کرد: نگاه مجموعه استانداری به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان نگاه راهبردی است.

وی با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم نگاه ویژه‌ای مبنی بر خودکفایی استان‌ها وجود دارد و بر همین اساس دو زنجیره ارزش در استان در زمینه زرشک و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تشکیل شده است. 

تلاش برای شناسایی زنجیره‌های ارزش استان‌ها

حمایت مالی از واحدهای فناور، ارائه آموزش‌های لازم برای شناخت بازار، داشتن برنامه مدون برای زنجیره ارزش، توجه به حوزه معدن و فرآوری، کاربرد و تجارت مواد معدنی، تقویت حضور شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی و معرفی دیگر قابلیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در استان مرتبط با سرفصل تجاری سازی و اقتصاد دانش بنیان از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

انتهای پیام 

Leave A Reply

Your email address will not be published.