تلاش دوحه برای برگزاری دیدار میان مسئولان ایرانی و غربی

0 58سخنگوی وزارت خارجه قطر در اظهاراتی به روابط دوجانبه تهران و دوحه و آخرین تلاش‌های قطر برای احیای برجام پرداخت.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه الشرق، ماجد بن محمد الانصاری، سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام کرد که دیدار محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر و زیر خارجه قطر با جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس در چارچوب تقویت روابط دوجانبه و تداوم همکاری‌های راهبردی در تمامی زمینه‌ها و آمادگی برای برگزاری گفت‌وگوی راهبردی دوحه است. این دیدار همچنین در راستای تداوم تلاش‌های کشور قطر برای ایفای نقش مثبت در سطح بین‌المللی و در زمینه‌های مختلف است.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه انگلیس و قطر اخیرا در دوحه با هم دیدار کردند. دو طرف در این دیدار درخصوص آخرین تحولات منطقه به ویژه توافق هسته‌ای ایران، مساله فلسطین، اوضاع سوریه و اوضاع افغانستان تبادل نظر کردند.

دو طرف همچنین نسبت به نابسامانی اوضاع در کرانه باختری در سایه بحران داخلی رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کردند.

سخنگوی وزرات خارجه قطر همچنین گفت: تلاش‌های قطر برای حل موضوع هسته‌ای ایران از طریق مطرح کردن برخی پیشنهادها و تسهیل دیدارها میان مسئولان ایرانی و غربی در دوحه تداوم دارد.

وی گفت که صحبت کردن درخصوص بازگشت به توافق هسته‌ای هنوز دشوار است و دوحه تلاش می‌کند که این موضوع گسترده را به پرونده‌های کوچک‌تر تفکیک کند و به طور جداگانه آنها را بررسی کند.

الانصاری تاکید کرد که “ما با این کار تلاش می‌کنیم که ابتدا به نقاط توافقی درخصوص مسائل کوچک برسیم و اوضاع را برای رسیدن به یک توافق فراگیر بین دو طرف سوق دهیم.”

سخنگوی رسمی وزارت خارجه قطر گفت که در کنار تلاش‌های قطر ابتکارعمل‌های دیگری نیز برای حل موضوع هسته‌ای ایران وجود دارد و این تلاش‌ها مکمل یکدیگر هستند زیرا مساله هسته‌ای ایران یک چالش بزرگ و قضیه‌ای مرکب است و از طریق یک میانجیگری نمی‌توان آن را اداره کرد.

وی همچنین به سفر اخیر محمد بن عبدالعزیز بن صالح الخلیفی، وزیر دولت قطر در امور خارجه به تهران و دعوت از سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران برای سفر به دوحه پرداخت.

الانصاری گفت که دیدار این مقام قطری با مقامات ایرانی در چارچوب سفرهای متبادل میان مقامات دو کشور برای انجام مذاکرات احیای برجام و تلاش مداوم برای نزدیک کردن رویکردهای تهران و جامعه بین‌المللی در زمینه‌های مختلف و همچنین تلاش دوحه برای از بین بردن موانع بر سر راه رسیدن به توافق است.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در دیدار با “محمد عبدالعزیز الخلیفی” وزیر مشاور در وزارت امور خارجه دولت قطر، مناسبات دو کشور در بخش‌های دوجانبه و همچنین همکاری‌ها در موضوعات منطقه‌ای و موضوعات مهم بین‌المللی را واجد اهمیت دانست.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی خود با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و همچنین مقامات برخی کشورهای اسلامی، بر ضرورت برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در خصوص اهانت به ساحت قرآن کریم تاکید کرد.

محمد عبدالعزیز الخلیفی، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه دولت قطر نیز در این دیدار اهمیت گسترش و توسعه روابط فیمابین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.  

وی پیام دعوت شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر خطاب به رئیس جمهور اسلامی ایران را تسلیم وزیر امور خارجه کشورمان کرد.

این دیپلمات ارشد قطری در سفر به تهران با علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز دیدار و رایزنی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه قطر همچنین به گفت‌وگوی تلفنی محمد بن عبدالرحمن آل ثانی و آنتونی بلینکن، وزرای خارجه قطر و آمریکا و تبادل نظر درخصوص آخرین تحولات توافق هسته‌ای ایران پرداخت.

وزرای خارجه آمریکا و قطر دو روز پیش تلفنی گفت‌وگو کردند. دو طرف در این گفت‌وگو درخصوص روابط دوجانبه واشنگتن و دوحه، آخرین تحولات موضوع هسته‌ای ایران، جنگ اوکراین و تحولات افغانستان تبادل نظر کردند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.