تمهیدات لازم برای تردد آسان زائران اربعین اندیشیده شده است

0 54ایسنا/ایلام وزرای کشور ایران و عراق در نشستی مشترک در مهران از تمهیدات اندیشیده شده از قبیل تامین آب، ایجاد سایبان و افزایش گیت‌ها برای تردد زائران در ایام اربعین گفتند.

«عبدالامیر الشمری»، وزیر کشور عراق در نشست مشترک وزرای کشور جمهوری اسلامی ایران و کشور عراق در شهر مهران با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در توسعه زیرساخت‌های اربعین در ایران و عراق اظهار کرد: برادران ما در استان ایلام و استاندار ایلام و استاندار واسط اقدامات ارزشمندی در جهت توسعه زیرساخت‌های پایانه‌ها انجام داده‌اند.

وزیر کشور عراق افزود: بیش از ۱۲۰ گیت اضطراری برای تردد زوار در روزهای پر تردد در پایانه زرباطیه پیش بینی شده است تا تردد زوار تسهیل یابد.

عبدالامیر الشمری  از تکمیل سالن‌ها و سایبان‌های مستقر در پایانه مرزی زرباطیه تا دو هفته آینده خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر این ۲۰۰ دستگاه اتوبوس از حمل و نقل عمومی برای جابجایی زوار پیش‌بینی شده است. 

وی با تأکید بر تأمین تانکرهای حاوی آب شرب، ماشین های امدادی و استمرار قرارگاه مشترک اربعین دو کشور بیان کرد: با تعامل خوب استانداران دو استان ایلام و واسط بسیاری از مشکلات حل شده است، آمادگی داریم تا پشتیبانی لازم از استانداران دو استان واسط و ایلام صورت گیرد.

محمد جمیل المیاحی، استاندار واسط عراق نیز در این نشست با اشاره به نیاز زوار به آب و یخ در ایام اربعین گفت: انتظار داریم مسئولان ایرانی در تامین آن بویژه در مرز زرباطیه به کمک مقامات عراقی بشتابند.

وی با بیان اینکه تامین ۴۰۰ الی ۶۰۰ هزار بطری آب در پایانه مرزی زرباطیه نیاز است که باید مسئولان ۲ کشور در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند،  بر تامین تانکر آب و یخ و ایجاد کارخانه یخ در ۲ سوی مرز تاکید کرد.

استاندار واسط استقرار آمبولانس و نیروهای امدادی و خدماتی در مرز زرباطیه را خواستار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد وحیدی ، وزیر کشور  نیز در این نشست مشترک با بیان اینکه سال گذشته کارهای ارزشمندی در حوزه اربعین انجام شد،  اظهار کرد : ایام عاشورا و تاسوعا در کمال امنیت زوار برگشتند و به خاطر خدمات دهی به زوار از وزیر کشور عراق قدردانی می کنم.

وی با اشاره ضرورت خدمات رسانی به زوار در پایانه مرزی مهران، گفت: برای تامین آب شرب زوار تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وزیر کشور در خصوص خدمات نیروهای امدادی هلال احمر  در اربعین بیان داشت: با مدیریت استاندار ایلام بعنوان فرمانده عملیات اربعین استان ایلام، مواکب و نیروهای هلال احمر در فواصل تعیین شده استقرار خواهند یافت.

وی تاکید کرد: ایجاد قرارگاه مشترک با هماهنگی استانداران ایلام و  واسط  پیگیری شود.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت مجتمع‌های رفاهی، نمازخانه  و سرویس‌های بهداشتی در استان ایلام، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌ها و امکانات خوبی برای برگزاری باشکوه اربعین در مرز مهران فراهم شده است.

دکتر «حسن بهرام‌نیا»  استاندار ایلام نیز  با اشاره به میزبانی شایسته سال گذشته کشور عراق در اربعین از زوار، گفت: میزبانی شایسته کشور عراق در سال گذشته موجب شد که امسال زوار بیش از گذشته رغبت داشته باشند برای زیارت وارد کشور عراق شوند.

وی با قدردانی اقدامات زیرساختی صورت گرفته در مرز مهران و همکاری و مساعدت استاندار واسط عراق برای خدمات‌دهی و تسهیل در تردد زوار، افزود: در نقطه صفر مرزی مهران با کشور عراق مقرر شده بود اتاقک‌های مشترک و سایبان ساخته شود ‌که خواستاریم این مهم در اسرع‌وقت اجرایی شود.

نماینده عالی دولت در استان ایلام به میزان آبرسانی به زوار در کشور عراق اشاره کرد و بیان داشت: برای اربعین امسال روزانه ۳۰ تانکر آب برای مصرف زوار به آن‌سوی مرز ارسال می‌شود.

بهرام‌نیا با تاکید بر حل مشکل آب و برق در کشور عراق برای ایام اربعین گفت: برای تسهیل در تردد زوار نیاز است ۱۵۰ گیت برای ایام اربعین آماده سرویس شود.

استاندار ایلام در ادامه از فعالیت موکب جواد الائمه ( ع ) در کشور عراق خبر داد و بیان داشت: این موکب با تمام توان در ایام اربعین به زوار خدمات‌رسانی می‌کند.

وی در ادامه از کاهش مدت زمان عبور زوار از گیت‌های گذرنامه خبر داد و گفت: با اقدامات صورت گرفته، مدت زمان بررسی پاسورت‌ها به کمتر از ۴ ثانیه می‌رسد و امسال شاهد ازدحام در ورودی گیت‌ها نخواهیم بود.

انتهای پیام 

Leave A Reply

Your email address will not be published.