حمایت معاونت علمی از مراکز الگوی توسعه محصولات فناورانه در قالب بسته جامع همکاری

0 14معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری در بازدید از پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی بر ضرورت ایجاد یک پلتفرم جامع برای توسعه تجهیزات پزشکی پیشرفته و رسیدن آن‌ها به بازار تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی با همراهی جلال غفارزاده، رییس اداره کل تجهیزات پزشکی و سعید سرکار، رئیس پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی از دستاوردهای این پژوهشکده دانشگاه علوم پزشکی تهران بازدید کرد.

دهقانی فیروزآبادی در جریان این بازدید، فعالیت این مرکز را یک الگو و نمونه موفق از پیوند میان نوآوری‌ها و فناوری‌ها به بازار دانست و افزود: این که بستری برای تربیت افراد و حضور در دل فصای تجهیزات پزشکی باشند و به نیروی مولد تبدیل شوند، مدل مناسب و خوبی است.

وی، توجه به نیاز به بازار و حرکت تعریف مساله برای حل مسائل و نیازهای صنعت پزشکی را از ویژگی‌های این مجموعه دانست و افزود: استفاده از نیروی متخصص و صاحب تجربه، از دیگر ویژگی‌های این مرکز به شمار می‌رود. امیدوارم این مرکز حرکت خود را ادامه دهد و بتواند الگویی باشد تا سایر مراکز از این الگو به بهترین نحو در توسعه فناوری و توسعه بازار محصولات دانش‌بنیان بهره ببرند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به حمایت از الگوی توسعه محصولات فناورانه با محوریت دانشگاهیان و استادان تراز، اظهار کرد: برای حمایت از مراکز این چنینی که الگو هستند، سازوکارهای متعددی تعریف شده است که ایجاد یک پلتفرم جامع همکاری و تعریف محورهای مشخص می‌تواند به عنوان آغاز این مسیر و مبنای همکاری قرار بگیرد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از الگوهای فناورانه و اقتصادمحور در قالب بسته جامع همکاری، گفت: معاونت علمی و پژوهشکده در قالب بسته جامع، محورهای همکاری را در قالب یک قرارداد دوساله تعریف می‌کنند تا در مسیر تکمیل زنجیره ارزش و توسعه فناوری تجهیزات پزشکی با توجه به نیازها و اولویت‌های بازار تعریف شود. در قالب این بسته جامع همکاری، چند پروژه مهم راهبردی در حوزه تجهیزات پزشکی تعریف می‌شود.

سعید سرکار، رئیس پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی نیز در این بازدید، اظهار کرد: پژوهشکده تلاش کرده است در مسیری گام بردارد که نیازهای پیشرفته حوزه تجهیزات پزشکی به مدد محققان و متخصصان تامین شود و عمدتاً در مسیر محصولات و خدماتی گام برداشتیم که شرکت‌های زیادی در آن حوزه‌ها فعال نبودند و خلأهای جدی وجود داشت.

سرکار با تاکید بر رویکرد نیازمحوری و حل مسأله در توسعه محصولات، یادآور شد: معتقدم مقاله باید از محصولات جانبی فناوری باشد و با همین رویکرد کار در توسعه فناوری را دنبال کردیم. با توجه به این که محل استفاده از این محصولات حوزه پزشکی است، این مرکز در دل بیمارستان شکل گرفته است. تمامی پروژه‌های تعریف شده در قالب فنی و بالینی تعریف می‌شوند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری،  پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی ۲۷ سال پیش در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تهران تاسیس شد. این مجموعه پژوهشی، هدف توسعه فناوری را در چشم‌انداز خود دارد. در حال حاضر با ۴۰ پتنت تایید شده ثبت بین‌الملل، قابلیت ورود محصولات متنوع به بازار پزشکی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه تجهیزات پزشکی همکار این پژوهشکده فراهم شده است و بالغ بر ۲۰۰ نفر فارغ‌التحصیل دکتری و پسادکتری روی پروژه‌های تعریف شده پژوهشکده فناوری‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی فعالیت دارند.

از محصولات پیشرفته پزشکی توسعه‌یافته به کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و این پژوهشکده می‌توان به ربات دستیار جراحی سینا، دستگاه اسکن قلب، دستگاه‌های اسکن میکروسی‌تی پیش بالینی، سیستم‌تصویربرداری PET ، شبیه‌ساز جراحی لاپاراسکوپی و تجهیزات نمونه‌برداری بیوپسی اشاره کرد.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.