دره تخت؛ پیوند ابهت و عظمت طبیعت

0 72ایسنا/لرستان شهرستان ازنا به واسطه برخورداری از ظرفیت های بی‌نظیر طبیعی، تاریخی و… مستعد توسعه گردشگری منطقه‌ای است که وجود روستاهای مهم و هدف گردشگری از جمله دره‌تخت و کمندان، ضرورت نگاه منطقه‌ای به گردشگری را در آن دوچندان کرده است.

به گزارش ایسنا، برخورداری روستاهای دره‌تخت و کمندان ازنا از پتانسیل‌های مهم طبیعی همچون طبیعت ییلاقی، چشمه ها و رودخانه‌های خروشان، کوه‌های مرتفع و دشت‌های سرسبز و زیبا در کنار موهبت‌های عمده کشاورزی و آبزی‌پروری و برخورداری از موقعیت‌های ممتاز حمل و نقل، از امکانات خدادادی این منطقه است که توسعه گردشگری در آن، نه تنها زمینه ساز ایجاد اشتغال پایدار در منطقه است، بلکه زیبایی‌ها و طبیعت مسحورکننده این منطقه را نیز به گردشگران و طبیعت گردان معرفی خواهدکرد.

این روستاها چه از نظر طبیعی و چه از نظر تاریخی، پتانسیل های فراوانی برای توسعه گردشگری منطقه‌ای دارند بطوری که روستای دره‌تخت ازنا خود به تنهایی یک منطقه ویژه هدف گردشگری است که بواسطه ویژگی‌های محیطی از جمله قرارداشتن در دل اشترانکوه و برخورداری از طبیعت ییلاقی، جاذبه‌ای بسیار مهم برای گردشگری بخصوص گردشگری زمستانی است.

روستای کمندان شهرستان ازنا نیز با داشتن آب و هوای ییلاقی، کشاورزی غنی، وجود سدکمندان و رودخانه پرآب و سایر ظرفیت‌های کوهستانی مانند قله کوه جنو، از مهمترین روستاهای هدف گردشگری لرستان است که وجود این پتانسیل‌ها در شهرستان ازنا به عنوان پایتخت کوهنوردی ایران، با داشتن نگاه منطقه ای، بسترهای توسعه گردشگری در این منطقه را صدچندان می‌کند.

همچنین وجود چنین ظرفیت‌هایی در روستاهای کمندان و دره تخت، فرصت‌های مهمی از جمله کوهپیمایی زمستانی، پیاده‌روی تابستانی، پرنده‌نگری و … را فراهم می‌آورد و بدون شک در کمتر جایی از کشور چنین فرصت‌هایی همزمان و در کنار هم وجود دارند.

در روستای کمندان با توجه به وجود سدکمندان و آبگیری این سد نیز، ظرفیت مهم دیگری با عنوان گردشگری آبی وجود دارد که طی هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با شرکت آب‌منطقه‌ای صورت‌گرفته، قطعا محرک‌های ویژه‌ای برای توسعه گردشگری و سرمایه‌گذاری در این صنعت در استان به ویژه شهرستان ازنا، فراهم می گردد.

در کنار چنین ظرفیت‌ها و برنامه‌هایی، هر اندازه که زمینه برای اقامت و ماندگاری گردشگر، فراهم شود، رشد و شکوفایی گردشگری و اقتصاد این مناطق، افزایش می‌یابد به شرط اینکه نگاه منطقه‌ای به توسعه گردشگری، نهادینه شود.

در همین روستاها وضعیت باغات و محصولات باغی و کشاورزی در کنار ظرفیت‌های عظیم آبزی‌پروری خود نیز نیازمند توجه و برنامه‌ریزی است تا گردشگران با سلایق و علایق مختلف، این منطقه و روستاهای آن را به عنوان مقصد گردشگری، انتخاب کنند.

روستای دره‌تخت در فاصله ۱۳ کیلومتری جنوب شهر ازنا قرار دارد و جزء روستاهای مهم گردشگری استان لرستان محسوب می شود.

در فصل بهار، دشت‌های این روستا مملو از انواع گل‌های لاله واژگون است، از میان روستای دره‌تخت، رودی خروشان عبور می‌کند و طبیعت سرسبز و خنکای آن در تابستان نیز، روح بخش و فرح انگیز است.

آبشار عروس و تونل برفی نیز در نزدیکی همین روستا قرار دارند. روستای کمندان نیز از جمله زیباترین روستاهای استان لرستان و شهرستان ازناست که در دهستان پاچه لک غربی قرار دارد.

روستای کمندان در کوهپایه اشترانکوه« آلپ ایران» قرار گرفته و به همین خاطر آب‌ و هوایی سرد و کوهستانی دارد. اکثر مردم این روستا به شغل کشاورزی مشغول هستند. روستای کمندان در فاصله ۲۵ کیلومتری ازنا قرار دارد و فصل تابستان بهترین زمان بازدید از روستای کمندان محسوب می‌شود.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.