رزمایش اقتدار؛ نمایش آمادگی ایران برای دفاع از جزایر سه گانه

0 71همزمان با آغاز رزمایش نیروی دریایی سپاه ایران در آب‌های خلیج فارس رسانه‌های انگلیسی زبان سراسرجهان این رویداد را به‌طور گسترده پوشش دادند و آن را نمایش توان دفاعی ایران در منطقه توصیف کردند.

به گزارش ایسنا، رزمایش اقتدار نیروی دریایی سپاه برای دفاع مستحکم از جزایر ایرانی در خلیج فارس با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از فرماندهان و مسئولین نیروهای مسلح و مقامات محلی از بامداد امروز (چهارشنبه) در جزیره بوموسی آغاز شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی برگزاری این رزمایش را غافلگیر کننده توصیف و تاکید کرد، درست زمانی که ارتش آمریکا حضور خود را در منطقه افزایش داده، ایران نیز با تمرکز بر جزیره ابوموسی اقدام به برگزاری این رزمایش کرده است.

این خبرگزاری با اشاره به اینکه ایران پیش از این نیز بارها مانوورهای مشابه در خلیج فارس برگزار کرده است، خاطر نشان کرد که کشتی‌ها، پهپادها و واحدهای موشکی در این رزمایش شرکت کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود به‌طور ویژه به رونمایی از شناور جدید نیروی دریایی سپاه پاسداران در جریان برگزاری رزمایش اقتدار پرداخت و تصریح کرد که ایران در شرایطی که تنش‌ها با ایالات متحده در خلیج فارس افزایش یافته است از شناورهای جدید خود که مجهز به موشک‌های برد ۶۰۰ کیلومتری است، رونمایی کرد.

رویترز در ادامه بخش‌هایی از صحبت‌های دریادار علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه را منتشر کرد که همزمان با رونمایی از این شناور خاطر نشان کرد: امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه تامین شود. جزایر خلیج فارس جزو افتخارات ایران هستند و ما از آنها دفاع خواهیم کرد.

همچنین شبکه بلومبرگ در این باره گزارش داد: سپاه پاسداران ایران امروز (چهارشنبه) در اطراف جزایر سه گانه در خلیج فارس که امارات متحده ادعای مالکیت بر آنها را دارد، یک رزمایش دریایی آغاز کرد.

بلومبرگ در گزارش خود هدف از برگزاری این رزمایش را نمایش آمادگی نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران برای دفاع از جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک توصیف کرد.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز با اعلام خبر آغاز رزمایش اقتدار در خلیج فارس، آن را غافلگیر کننده خواند و صحبت‌های سرلشکر حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در سخنرانی تلویزیونی خود در این رزمایش را منتشر کرد که گفت: ملت ما هوشیار است و به همه تهدیدها، فتنه‌های پیچیده و سناریوها و خصومت‌های مخفیانه پاسخ سخت می‌دهد. ما همیشه برای امنیت و آرامش تلاش می‌کنیم.

این شبکه خبری با «بیان اینکه رزمایش سپاه پاسداران ایران همزمان با افزایش حضور نظامی ایران در منطقه برکزار می‌شود» افزود: استفاده از ابوموسی و تنب بزرگ در این رزمایش نیز پیام دیگری به منطقه می دهد، چراکه جزایر سه گانه همچنان مورد ادعای امارات متحده عربی هستند.

شبکه الجزیره هم در گزارشی به برگزاری رزمایش اقتدار پرداخت و تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در شرایطی که ایالات متحده حضور نظامی‌اش در خلیج فارس را افزایش داده است برای نشان دادن آمادگی خود برای دفاع از سه جزیره مورد مناقشه که امارات متحده عربی ادعا می‌کند متعلق به آن است، رزمایش‌های نظامی را آغاز کرده است.

الجزیره افزود: نیروی زبده سپاه پاسداران ایران این رزمایش‌های از پیش اعلام‌نشده را در اوایل روز چهارشنبه (امروز)، عمدتاً در سواحل ابوموسی که همراه با تنب بزرگ و تنب کوچک جزایر مورد مناقشه در خلیج هستند که ایران کنترل می‌کنند، اجرا کرده است.

همچنین رسانه‌های صهیونیستی، ازجمله روزنامه‌های هاآرتص، تایمز آو اسرائیل و شبکه آی۲۴ نیوز در گزارش‌هایی به‌طور مفصل آغاز رزمایش اقتدار در آب‌های خلیج فارس را پوشش دادند و آن را اقدامی از سوی ایران به منظور نمایش آمادگی خود برای دفاع از جزایر سه گانه خلیج فارس در شرایطی توصیف کردند که آمریکا حضور نظامی‌اش در منطقه را تقویت کرده است.

شبکه‌های العربیه، المیادین و المنار، روزنامه عرب نیوز و نیو عرب ازجمله دیگر رسانه‌هایی هستند که همزمان با آغاز این رزمایش اخبار مربوط به برگزاری آن را پوشش دادند.

بخش انگلیسی شبکه المنار گزارش داد: نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رزمایش روز چهارشنبه خود در خلیج فارس توان نظامی‌اش را به نمایش گذاشت. 

المنار ادامه داد: این رزمایش برای تمرین دفاع قوی از جزایر ایرانی در منطقه برگزار شد که جزیره ابوموسی در مرکز این بازی‌های جنگی قرار داشت. فرماندهان سپاه پاسداران، از جمله سردار سرلشکر حسین سلامی و دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری در مراسم افتتاحیه آن حضور داشتند.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران همزمان با آغاز رزمایش در خلیج فارس کشتی‌های جنگی با موشک‌های برد ۶۰۰ کیلومتر را با هدف افزایش توان دفاعی خود در جهت محافظت از جزایر سه گانه مستقر کرده است.

به گزارش ایسنا، سردار پاسدار علیرضا تنگسیری طی گفت‌وگویی در حاشیه برگزاری «رزمایش اقتدار و پدافند دفاع مستحکم نیروی دریایی سپاه» مزین به نام سردار شهید اسحاق دارا در جزیره بوموسی خاطر نشان کرد که جزایر خلیج فارس نگین درخشانی هستند که تا ابد بر تارک آب و خاک میهن می‌درخشند.

وی یادآور شد: جزایر خلیج فارس، ناموس ملت بزرگ ایران اسلامی هستند و ما فرزندان این ملت غیور موظف هستیم از نوامیس خود دفاع کنیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین گفت:‌ خلیج فارس متعلّق به همه کشورهای این منطقه است و همه کشورها نسبت به حدود و ثغور جغرافیایی خود حساسیت دارند و ما هم در خصوص حفاظت و حراست از تمامیت سرزمینی میهن اسلامی، ذره ای کوتاهی نمی‌کنیم.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.