ششمین جشنواره شعر تبری “نوج” در سوادکوه به بیت آخر رسید

0 11


ایسنا/مازندران به مناسبت بزرگداشت هفته مازندران، آیین اختتامیه ششمین جشنواره شعر تبری نوج با حضور مسئولان استانی، شهرستانی، هنرمندان و فرهیختگان در سوادکوه برگزار شد.

فرماندار شهرستان سوادکوه امروز در آیین اختتامیه ششمین جشنواره شعر تبری نوج در پل سفید، با اشاره به سختی‌های کار فرهنگی گفت: ارشاد اسلامی شهرستان، با کمترین بودجه و اعتبار این جشنواره را به شکل آبرومندی برگزار کرد.

غلامی افزود: همانطور که شهدا خون خود را برای حفظ نظام و انقلاب اهداء کردند، مدیران انقلابی هم وسط میدان هستند و برای آبروی نظام تلاش می‌کنند و این مدیران باید ادامه دهنده راه شهداء باشند.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

وی با اشاره به اینکه زبان مازندرانی بسیار زیبا و شیرین است و برای اعتلای آن باید زحمت بکشیم، یادآور شد: سوادکوه مانند کوه استوار است و با فرهنگ غنی و آداب و رسوم زیبای خود در طول تاریخ پا برجا مانده است.

فرماندار سوادکوه گفت: سرودن شعر قطعا کاری سخت و شعر تبری سخت‌تر است؛ امیدوارم این فرهنگ و ادب با همین قدمت و قدرت به نسل‌های آینده انتقال یابد.

“احسان آهنگر” مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز گفت: ۱۱۹۵ سال قبل مردم دیار صالحان در کجور عاشقانه و مشتاقانه مذهب تشیع را پذیرفتند تا افتخار بزرگی برای استان رقم بخورد و امروز ما وارث این افتخار هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: مازندران در طول تاریخ سرآمد بود. چه در قرن‌های ابتدایی اسلام و چه در انقلاب اسلامی این جلوه را می‌بینیم. لشکر ۲۵ کربلا، دوران سازندگی، دفاع از حرم و جبهه مقاومت نمونه‌هایی از این تاریخ پرافتخار هستند.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

آهنگر گفت: در عرصه هنر هم شاهد درخشش فرهنگ مازندران هستیم. نیما یوشیج، سلمان هراتی، استاد خوشرو، استاد اسحاقی و سایر مفاخر فرهنگی مازندران، راه فرهنگ و هنر استان را هموار کردند.

وی افزود: علمای بزرگ مازندران هم نقش اساسی در زندگی اجتماعی و دینی مردم ایران داشتند و دارند.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اظهار کرد: امروز ما امانت‌دار این فرهنگ، هنر و تاریخ هستیم. مسئولیت ما در این خصوص سنگین و باید از همه ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود برای ترویج و انتقال فرهنگ به نسل‌های آینده استفاده کنیم.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

آهنگر شعر را یکی از بهترین ابزارهای انتقال فرهنگ دانست و گفت: فرهنگ و هنر شعر باید در خدمت اهداف عالی انسانی و اجتماعی قرار گیرد؛ بخصوص شعر تبری که مخاطبان زیادی در استان دارد.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

وی بر استمرار برنامه‌های فرهنگی با رویکرد بومی در مازندران، تاکید کرد.

در ادامه جشنواره، شاعران برگزیده به قرائت اشعار خود پرداختند که شعر خوانی خانم مهجوریان، شاعر روشندل و از نکات قابل توجه و ارزشمند برنامه بود.

ششمین جشنواره شعر تبری "نوج" در سوادکوه به بیت آخر رسید

تجلیل از شاعران پیشکسوت، تاثیرگذار و برجسته و برگزیدگان ششمین جشنواره شعر تبری نوج همراه با برپایی نمایشگاه صنایع دستی از دیگر بخشهای این رویداد فرهنگی در پل سفید شهرستان سوادکوه بود.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.