ضرورت سرمایه‌گذاری دانشگاه‌ها جهت توسعه آزمایشگاه‌ها و انجام تست‌های استاندارد

0 8ایسنا/مرکزی مدیر کل دفتر تخصصی ارزیابی انطباق انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در کشور تعدادی تست‌های استاندارد به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار داریم که آزمایشگاهی برای انجام آنها نداریم و دانشگاه‌ها باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند.

محمدسجاد گازر، ۲۳ آبان ماه در جریان بازدید از دانشگاه صنعتی اراک اظهار کرد: این حجم از فعالیت استان مرکزی در حوزه‌های مختلف، اهمیت این استان را می‌رساند و دانشگاه‌ صنعتی اراک نیز امکانات و تجهیزات خوبی در حوزه صنعت دارد که منحصر به فرد است.

وی با اشاره به همکاری سازمان ملی استاندارد با دانشگاه‌های تهران، شریف، امیرکبیر و تربیت مدرس گفت: متاسفانه سرعتی که بخش خصوصی در توسعه آزمایشگاه دارد، دانشگاه‌ها ندارند. در کشور تعدادی تست‌های استاندارد به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار داریم که آزمایشگاهی برای انجام آنها نداریم و بخش خصوصی خیلی پیگیر حل این مسئله است و دانشگاه‌ها نیز باید در این حوزه سرمایه گذاری کنند.

گازر با تاکید بر دانش بنیان محور شدن صنایع به کمک دانشگاه و استاندارد افزود: آزمایشگاه‌هایی که گواهینامه ۱۷۰۲۵ را دارند به آنها کار ارجاع می‌شود و وقتی دانشگاه‌ها این گواهینامه را بگیرند علاوه بر درآمد مالی برای دانشگاه، دانشجویان نیز به صورت عملی کار را یاد می‌گیرند.

مدیر کل دفتر تخصصی ارزیابی انطباق انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد ایران گفت: برای اولین بار بعد از ۴۳ سال اجازه دادند که از پالایشگاه‌های کشور و گازوئیل‌های تولیدی در کشور نمونه گیری کنیم و برای اولین بار یک پالایشگاه نشان استاندارد گرفت و بین ۲۱۰۰ کارخانه، ارزیابی انرژی را انجام دادیم.

وی با تاکید بر ترویج استانداردسازی دانشگاه‌ها گفت: هرجا استاندارد رخ نداده به دلیل نبود آزمایشگاه بوده است و این مسئله به نظام کیفیت کشور آسیب وارد می‌کند. تا وقتی تجدید نظری توسط دانشگاه‌ها در حوزه استاندارد صورت نگیرد، ارتقا کیفیت محصولات را نخواهیم داشت.

مجتبی گودرزی، رئیس دانشگاه صنعتی اراک نیز اظهار کرد: از لحاظ ابعاد، دانشگاه کوچکی هستیم ولی با صنایع و شرکت‌های مختلف ارتباط داریم و ظرفیت‌های فراوانی داریم. رشته‌های دانشگاه صنعتی ارتباط خیلی زیادی با انرژی دارد و چه خوب است  که ارتباطات چندگانه دانشگاه و استاندارد بیشتر شود.

سعید میرنظامی، مدیرکل استاندارد استان مرکزی نیز اظهار کرد: دانشگاه صنعتی اراک تفاوت‌هایی با دانشگاه‌های دیگر دارد و تجهیزاتی دارد که کمتر دانشگاهی دارد و ظرفیت‌های این دانشگاه می‌تواند به اقتصاد مقاومتی و تجاری سازی دانش کمک کند.

وی با بیان اینکه تنها مرجعی که آزمایشگاه‌ها می‌توانند از او گواهی اعتباربخشی بگیرند سازمان استاندارد است افزود: تعداد زیادی آزمایشگاه بتن در سطح استان داریم ولی بالای ۹۰ درصد آنها تاییدیه لازم را ندارند و با حمایت دستگاه قضایی ۶ ماه فرصت دادیم تا تاییدیه بگیرند.

میرنظامی با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط دانشگاه‌ها با دستگاه‌های اجرایی ادامه داد: ما به دنبال اضافه کردن آزمایشگاه در استان نیستیم و بایستی از ظرفیت‌هایی مثل دانشگاه صنعتی اراک استفاده شود. در بحث مکانیک و فلز دانشگاه صنعتی بسیار جلوتر از باقی دانشگاه‌هاست و نیاز داریم که یک برنامه مشترک داشته باشیم.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.