عروسک های بومی ایران که ثبت ملی شدهاند – مجله گردشگری

کمی حوصله برای جستجو و زمان گذاشتن برای تحقیق در گزارش ها و مقاله های خارجی درباره زوایای کمتر دیده شده صنعت اسباب بازی نشان می دهد که از سال 2000میلادی به بعد، تمایل و درخواست برای خرید عروسک های معلول و همسان با شرایط کودکان دارای معلولیت دوباره رونق گرفته است. این بازیهای اینترنتی از جملهی همین است؛ این اسباببازیهایی که وارد کشور میشود از جملهی همین است که من چقدر سر قضیّهی تولید اسباببازی داخلیِ معنیدار و جذّاب حرص خوردم با بعضی از مسئولین این کار که این کار را دنبال بکنند؛ البتّه بحمدالله ظاهراً اینجا یک تصمیمی در این زمینه گرفته شد، حالا انشاءالله همان تصمیم را هم دنبال کنید که اجرایی بشود. تهاجم فرهنگی یک حقیقتی است که وجود دارد؛ میخواهند برروی ذهن ملّت ما و برروی رفتار ملّت ما – جوان، نوجوان، حتّی کودک – اثرگذاری کنند. تمامی این عروسک ها به سبکی طراحی شده اند که توجه یک دخترکوچولو را به خود جلب کنند و دخترکوچولوها معمولا به علت عشق مادرانه ای که در خود دارند جذب این عروسک ها می شوند. بسیاری از شخصیتهای خیالی مانند حیواناتی که در فیلمها، کارتونها و کتابها وجود دارند نیز در نسخههای مختلف عروسک پولیشی طراحی میشوند.

انواع مختلفی از عروسکها وجود دارند که قرنها بهعنوان اسباببازی برای بچهها و کلکسیوندارها استفاده شده است. فروش عمده عروسک در چیچیلاس با ارزانترین قیمت امکان پذیر است. با آن ها سخن می گویند و داستان تعریف می کنند و هنگام خواب برای آنها قصه می گویند. کودکان تمایل ندارند که با عروسکی که موهایش شلخته است، یکی از چشم­هایش کنده شده باشد، یا لباس های بدرنگ داشته باشد بازی کنند. به سر می بردیم و با خودمان فکر کردیم چگونه در حالی که درگیر کرونا و در قرنطینه هستیم، مشکل ساختمان را حل کنیم؟ صاحبان پیشین روبی گفته بودند که این عروسک نسلها در خانواده آنها بوده است و تاریخچه ترسناک آن نیز به هنگامی برمیگردد که سالها قبل یکی از اعضای جوان خانواده در حالی که این عروسک را در آغوش داشته، مرده است. من به اینها گفتم که اشکال کار شما این است که شما آمدید به فلان نام، یک پسری را، یک دختری را آوردید در بازار، این عروسک شما را بچّهی ما اصلاً نمیشناسد – ببینید، پیوست فرهنگی که میگوییم اینها است – خب، یک عروسک است فقط، در حالی که مرد عنکبوتی را بچّهی ما میشناسد، بتمن را بچّهی ما میشناسد.

وجود عروسکها در مقبرههای گوناگون نشان دهنده آن است که برای آن افراد شی با ارزشی به حساب میآمده است. عروسک ها دوستان مطمئن و رازداری هستند که نه فقط می توانیم با آنها بازی کنیم که می توانیم با خیالی آسوده رازها و آرزوهای خود را با آنها در میان بگذاریم. عروسک ها دسته بندی های مختلفی دارند اما ما سه نوع از محبوب ترین عروسک ها که در دسته ی اسباب بازی های دخترانه ،پسرانه و بزرگسالان قرار می گیرند را به شما معرفی کردیم تا اگر قصد هدیه دادن و خرید عروسک دارید بدانید که چه عروسک هایی بهترین گزینه برای شما هستند! ما وقتی به این موزهها سر میزدیم، میدیدیم چه سرویسهایی به مردم و جامعه میدهند. با ما همراه باشید تا آموزش نحوه ساخت عروسک ببر نمدی را با روش آسان همراه با الگو برای شما آموزش دهیم و برای عید نوروز ۱۴۰۰ اماده کنید.

ولی نکته این است که ما هنوز حکمی دریافت نکردهایم که میتوانیم اینجا بمانیم. معمولا اندازه الگوی عروسک ببر ۱۵ سانتیمتر است. از ببر گرفته تا پنگوئن، سگ، فیل، عروسک هایی با این جنس در هر شکل و اندازهای متناسب با هر سلیقهای در بازار وجود دارند. به یاد داشته باشید عروسکی می خواهید بگیرید که قابل شستشو با ماشین لباسشویی باشد. توجه: اگر عروسک ببر جا کلیدی می دوزید و یا آویز استفاده می کنید، روی بالا سر ببر یک آویز رنگی از کاموا و یا نوار زری دار و یا قیطان بچسبانید. ۵- شکم ببر را نمد سفید انتخاب کنید و قسمت سفید شکم را روی بدن کوک بزنید. دختران با بازی با عروسکها خود را در نقش یک مادر، یک دوست و یا یکی از اعضا خانواده برای او میبینند. اما وقتی شما از دنیای عروسکها با او درباره یک موضوع صحبت میکنید آن شگفتی که عروسک دارد مخاطب را جذب میکند و او را شیفته آن موضوع میکند. در مواقع مختلفی هیچ چیز مانند آغوش گرم و نرم یک عروسک برای کودک مهمتر نیست. وقتی به ۴ تا ۶ سالگی میرسند قادرند بر اساس جنسیت همه چیز را دسته بندی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید