عروسک و خرید عروسک خرس و سخنگو

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله – جواد شیخالاسلامی: درست است که پسرها کمتر با عروسک و عروسکبازی خاطره دارند، ولی تا چند دهه پیش چنین تفکیکی بین پسر و دختر درباره عروسک نبود. به خصوص در فضای فعلی که کرونا و مسائل اقتصادی حال مردم را عوض کرده، این موزه میتواند برای ساعاتی آنها را با حال خوب همراه کند و عشق و محبت ایران را هم در آنها دو چندان کند. وقتی که او را بغل می کنند؛ به شیر می دهند؛ پوشک اش را عوض می کنند. هایشان را بغل می کنند، آن ها را نوازش می کنند، کارهایشان را انجام می دهند و می بوسند. به این دلیل که آن ها از کودکی با بازی با عروسک هایشان این مهارت را یاد می گیرند. نمدی : عروسکهایی که با پارچه خاص نمدی طراحی و تولید میشوند که در سطح خود الیاف پرز نمد قابل لمس نیز وجود دارد. باربی پا فراتر گذاشته و عروسک با هیکلهای مختلف را نیز در دستور کار خود دارد و باربی چاق، لاغر عروسک با زخم و یا ماه گرفتگی و یا عروسک با نقص بدنی تولید میکند که به کودکان نشان دهد تمام دختران لاغر و یک هیکل نیستند و هر انسانی جذابت های خود را دارد.

باربی با الهام از عروسک آلمانی بیلد لیلی در سال 1959 وارد بازار شده است. خانه عروسکها در اصل یک نسخه کوچک از خانه واقعی است و کودک شما می تواند کل نمایش را اجرا کند و پیچ و تاب های خندهدار ، هیجانانگیز ، ترسناک یا منظم خودش را اضافه کند. وقتی این همه زیبایی و تنوع و رنگ را به نمایش گذاشتیم، میدیدیم کسانی که به موزه میآیند افتخار میکنند که ایرانی هستند و در کشوری زندگی میکنند که این قدر سابقه تاریخی و تنوع فرهنگی دارد. درحال حاضر لباس ۲۶ منطقه از ایران را در موزه نمایش دادهایم ولی هنوز مناطق و لباسهای فراوانی است که جایشان در موزه خالی است که امیدوارم روزی با رفع مشکل مکان بتوانیم آن لباسها را هم نمایش بدهیم. نمی باشند اما مزایای فراوانی دارند که از جمله آن می توان به تربیت روحیه لطافت در پسر بچه ها به جای استفاده از اسباب بازی های جنگی و … گاهی دیده شده است که کودکان از شخصیت و بازی عروسک های خود پیروی می کنند ، برای مثال در سبک پوشش و استایل خود از ظاهر آن ها الگو می گیرند و ان را در به صورت عینی اجرا می کنند.

این عروسکها هستند که سبک زندگی و آرزوی مخاطبین کودکان و نوجوانان از ابتدای تولد را میسازند و اگر ما به این مساله بیتوجه باشیم، همواره مصرفکننده عروسکهای وارداتی هستیم. مدتی است که قرارداد سه ساله ما تمام شده و وضعیتمان مشخص نیست. از سه سالگی تا 12 سال به بالا خانههای عروسکی برای دختران و پسران در هر سنی وجود دارد. ساخت اسباب بازی در ایران و جهان بر اساس نیاز کودکان شکل میگیرد و در مراحل ساخت توجه به تمامی فاکتورها از جمله کیفیت و استانداردهای تولید اهمیت زیادی دارد. این عروسکها به دلیل ساختار ظاهری آنها مورد توجه دختران قرار میگیرد و از اصلیترین اسباب بازی های دختران نیز به شمار میروند. هم چنین این اسباب بازی خاص میتواند یکی از بخشهای مهم و حساس رشد کودک را تعیین نماید و این مهم، از جمله مواردی است که با توجه دقیق و عمیق به آن میتوان شاهد بهترین بازخوردهای روانشناسانه از کودک بود.

البته که قاعدتا این عروسک ها شبیه برند های باربی و السا و … این عروسکها نیز در سایز های مختلف تولید میشوند و شرکت هاسبرو از جمله برند های معتبر در تولید این عروسکهای پولیشی است. شامل شخصیت های انتقام جویان و مارول میباشد که در بین پسران طرفدار بسیاری دارد. فرق این عروسکها با نمایشی قرارگیری آن در درون انگشت می باشد و کاربردی مشابه دارد. شاید وقتی اسم عروسک به میان می آید ، در ذهن ما تصویر یک دختر کوچولو با عروسکش در حال شانه زدن موهای آن است، اما جالب است بدانید که عروسک ها نیز جنسیت جداگانه دارند. برای مثال دختر بچه ها دوست دارند اغلب اوقات عروسکهای خود را بشویند ، موهایشان را شانه بزنند، آن ها را بنشانند یا در کنار خود بخوابانند، همه ی این ها سبب می شود که کودک بتواند از عروسک، به عنوان یک دست ورزی مناسب استفاده کند و مهارت خود را در این زمینه نیز افزایش دهد .

دیدگاهتان را بنویسید