عکس‌های بیرون کشیدن تقویت‌کننده موشک شرکت «راکت‌لب» از اقیانوس آرام

0 63


عکس‌هایی که شرکت «راکت‌لب» منتشر کرده است، تقویت‌کننده موشک آن را در حال بیرون آوردن از اقیانوس آرام نشان می‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت «راکت‌لب»(Rocket Lab) یکی از تقویت‌کننده‌های خود را پس از پرتاب روز ۱۷ ژوئیه از اقیانوس آرام بیرون کشید و گام دیگری به سوی استفاده مجدد از موشک برداشت.

این اقدام ساحلی، بخشی از ماموریتی بود که در آن یک موشک «الکترون»(Electron) با موفقیت هفت ماهواره را از تاسیسات راکت‌لب در نیوزلند به مدار فرستاد.

اولین مرحله الکترون پس از انجام دادن کار خود، با چتر نجات به زمین بازگشت و در نهایت حدود ۱۷ دقیقه پس از بلند شدن در اقیانوس آرام افتاد. سپس، یک کشتی شرکت راکت لب به سرعت به سمت منطقه فرود حرکت کرد و خدمه با موفقیت تقویت‌کننده را از دریا بیرون کشیدند.

راکت‌لب در یک توییت نوشت: یک روز موفقیت‌آمیز برای گروه بازیابی در صید کردن موشک. پس از یک سفر سریع به فضا، یک تقویت‌کننده الکترون به‌ طور ایمن سوار کشتی می‌شود.

عکس‌های بیرون کشیدن تقویت‌کننده موشک شرکت «راکت‌لب» از اقیانوس آرام

این عملیات، بخشی از کار مداوم راکت‌لب برای ساختن مرحله اول موشک الکترون ۱۸ متری قابل استفاده مجدد است. مهندسان در طول روزها و هفته‌های آینده، تقویت‌کننده استفاده‌شده را بررسی خواهند کرد تا اطلاعات بیشتری را در مورد چگونگی حفظ کردن اجزای گوناگون آن طی بازگشت از جو زمین کسب کنند.

این شرکت پیشتر نیز چنین کاری را روی چندین تقویت‌کننده استفاده‌شده انجام داده است؛ از جمله یکی از آنها که در ماه مارس گذشته از اقیانوس بیرون آورده شد. بازگشت زودهنگام موشک، امیدوارکننده است. راکت‌لب گفت که قصد دارد تا اواخر امسال یک موشک الکترون با موتور «رادرفورد»(Rutherford) را پرتاب کند. الکترون توسط ۹ موتور رادرفورد چاپ سه‌بعدی در مرحله اول و یک رادرفورد در مرحله بالایی تغذیه می‌شود.

عکس‌های بیرون کشیدن تقویت‌کننده موشک شرکت «راکت‌لب» از اقیانوس آرام
مرحله اول موشک الکترون در حال بازگشت به زمین

راهبرد بیرون آوردن موشک برای الکترون کاملا متفاوت از راهبردی است که «اسپیس‌ایکس»(SpaceX) برای موشک‌های «فالکون ۹»(Falcon ۹) و «فالکون هوی»(Falcon Heavy) خود به کار می‌برد. این پرتاب‌گرهای بزرگ برای فرودهای عمودی قوی به زمین بازمی‌گردند اما الکترون آن قدر کوچک است که پس از پرتاب، سوخت کافی را برای چنین مانورهایی ندارد. بنابراین، تقویت‌کننده‌های الکترون باید بازگشت غیرفعال‌تری را به سیاره خود داشته باشند.

راکت‌لب ابتدا قصد داشت الکترون‌های در حال سقوط را با بالگرد از آسمان به زمین بیاورد و حتی در یک مورد این کار را انجام داد اما این شرکت در نهایت بالگرد را به نفع روش ساده‌تر سقوط در اقیانوس کنار گذاشت.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.