عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید – کجارو

عروسک بومی عاروسو متعلق به شهر بابک در استان کرمان است. یکی از عروسک های بومی ایران که قدمتی بیش از یک قرن دارد و به پیشینه آن به شهر گنبد کاووس باز میگردد، قدمی بیش از یک قرن دارد، عروسک بومی قورچوق است. بوکه باران از آن دسته عروسک های بومی ایران است که جایگاه عمیقی در باورها و سرگرمی کودکان کرد دارد. صورت این عروسک در گذشته ساده و بدون هیچ اجزایی بود، اما سازندگان با ذوق امروزی برای عروسک دهتولوک چشم و برقع (نوعی پوشش برای صورت که در جنوب ایران مرسوم است) میگذارند. از همین رو آیینهای زیادی برای طلب باران در قومهای مختلفی برگزار میشود. آیین طلب باران در کردستان توسط عروسکهایی انجام میشود. کودک ضمن انجام این کار با مسئولیت های خود آشنا شده و قدم مهمی را در راه مستقل شدن در انجام کارهایش بر می دارد. اگر کودک بتواند به نحو مناسبی این انرژی را در حین بازی تخلیه کند ، لاین انرژی برای رفتار های پر خطر و همچنین خرابکاری در محیط خانه و بیرون از محل زندگی و پارک به حداقل خواهد رسید. عروسک های بومی ایران هنر دست زنان توانمندی هستند که برای کودکان خود مایهی سرگرمی و آموزش را فراهم کردهاند.

این عروسکها به دست بچهها داده میشوند و در مراسم چرخانده میشوند. به طوری که تا به امروز محبوبترین عروسکها بین تمام اقشار و گروههای سنی عروسکهای پولیشی یا همان پلاشی میباشند. یا مثلاً نمونه دیگرش مراسم «عروس باران» در غرب کشور است که مراسمی با عنوان بارانخواهی است. اگر بخواهیم در این زمینه به نمونه ی خاصی اشاره کنیم می توانیم از فعالیت های کانون پرورش فکری و هنری کودکان و نوجوان در این مورد یاد کنیم. این عروسک های بومی با هدف آموزش و سرگرمی توسط زنان توانمند روستای تاجمیر ساخته میشوند. اسماعیل جانعلیپور (دبیر هفتمین جایزه کالاهای فرهنگی) با اشاره به آنکه امسال نیز همچون گذشته جشنواره فیروزه با هدف «ترویج، تولید و مصرف کالاها و محصولات فرهنگی ایرانی اسلامی با نگاه ویژه به محصولات فرهنگی اقوام ایرانی»، «تشویق تولیدکنندگان به تولید کالاهای فرهنگی با اولیتها و نیازهای کشور»، «ترویج و توسعه فرهنگ کار آفرینی، خلاقیت و نوآوری در حوزه صنایع خلاق»، «زمینهسازی به منظور همافزایی شرکت کنندگان صنایع خلایق» و «رونق بازار مصرف کالاهای فرهنگی داخل کشور» فعالیت خود را از آبانماه آغاز کرد، ادامه داد: در این دوره ۳۲ استان در جشنواره «کالا و محصولات فرهنگی» حضور یافتند.

چند وسیله اضافی مانند لباس فرم پزشک یا ماشین آتشنشانی به داخل بیندازید و شما زمینه را برای «ایدههای سریع، استفاده از علایق آشکار و ایجاد خطوط داستانی و خلاقیت برای کودکان خاص» فراهم میکنید. چارلی برای اولین بار در سال ۱۹۶۸ در شیروانی یک خانه قدیمی ساخته شده به سبک ویکتوریایی در شمال ایالت نیویورک پیدا شد. این عروسکها هستند که سبک زندگی و آرزوی مخاطبین کودکان و نوجوانان از ابتدای تولد را میسازند و اگر ما به این مساله بیتوجه باشیم، همواره مصرفکننده عروسکهای وارداتی هستیم. این موزه شما را از هر گروه سنی که باشید، به سفری دوستداشتنی در دنیای عروسکها و اسباببازیها میبرد؛ بهخصوص کودکان و نوجوانان از طریق این عروسکها با فرهنگ، قصهها، افسانهها، پوشاک و آداب و رسوم کشورهای مختلف آشنا میشوند. خرسهای عروسکی در همهجا یافت میشوند. بهترین دوستانشان میشوند و همیشه به خواب و مهمانی دعوت میشوند. فن ساخت این عروسک محلی، سینه به سینه به صورت شفاهی به زنان بومی رسیده است. ساختار عروسک توسط چوبهایی به شکل صلیب ساخته شده است. کودک بهعروسک خویش محبت میکند و گاهی که مریض میشود او را به دکتر میبرد، به او آمپول تزریق میکند و بدین ترتیب، ترس از آمپول زدن تا حدودی در او میریزد.

همچنین خرید عروسک بادی، به افرادی که میخواهند بدون دردسر کودک خود را حمام کنند؛ توصیه میشود. گفته میشد که حالات صورت عروسک تغییر میکرد و خود به خود در خانه حرکت میکرد. تکم در زبان محلی به معنی بز نر است که در راس گله حرکت میکند. عروسک بومی دهتولوک در زبان محلی به معنی دختر نامی است که البته به دختولوک نیز شناخته میشود. عروسک های بومی ایران تاروپودشان با داستانهای محلی عجین شده است. در حالی که در دنیای دیجیتالی امروز عروسکها دیگر جایگاه قبلی خود را در بین مردم ندارند، اما عروسک های بومی ایران یادگاری از سنت و فرهنگ مناطق محلی به شمار میآیند. صاحبان پیشین روبی گفته بودند که این عروسک نسلها در خانواده آنها بوده است و تاریخچه ترسناک آن نیز به هنگامی برمیگردد که سالها قبل یکی از اعضای جوان خانواده در حالی که این عروسک را در آغوش داشته، مرده است. لیلی بازبازک، یکی از عروسک های بومی ایران است که از نسلی به نسل دیگر به عنوان میراث گذاشته میشود. عروسک های بومی ایران کوله باری از تاریخ و فرهنگ را به دوش میکشند. تکه پارچههایی که به دور پنبهای پیچیده میشود، اجزای اصلی این عروسک از عروسک های بومی ایران را تشکیل میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید