فضای همکاری خوبی بین دیوان عدالت اداری و وزارت میراث فرهنگی فراهم شده است

0 58ایسنا/خراسان رضوی مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: فضای همکاری خوب بین دیوان عدالت اداری و وزارت میراث فرهنگی فراهم شده که به حفاظت بهتر آثار تاریخی کمک کرده است.

مصطفی پورعلی امروز ۱۲ مردادماه، در نشست هم‌اندیشی شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی با قضات دیوان عدالت اداری که در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این نشست گام مهمی در ثبت، حفظ و احیای آثار تاریخی خواهد بود.

وی ادامه داد:  با توجه به ابهاماتی که در اصلاحیه قانون دیوان عدالت اداری وجود داشت و با توجه به ضرورت آشنایی بیشتر همکاران میراث فرهنگی کشور با این قانون، آموزش همکاران در سراسر کشور در دستور کارقرار گرفته است.

پورعلی با اشاره به اینکه اصلاح قوانین در دستور کار قرار دارد، تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که در حوزه ثبت و حریم آثار و محوطه‌های تاریخی، ضمن این‌که حقوق افراد تامین شود از حقوق عامه مردم هم پاسداری صورت گیرد.

حفاظت از میراث‌ و تمدن باید به عنوان یک اصل مد نظر قرار گیرد

به گزارش ایسنا، سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در ادامه گفت: باید حفاظت از میراث ‌فرهنگی، و تمدن ایران اسلامی به عنوان یک اصل در آراء دیوان عدالت اداری مد نظر قرار گیرد.

وی افزود: کارشناسان میراث‌ فرهنگی براساس داده‌های و علم باستان‌شناسی برای ثبت آثار تاریخی، اقدام کرده و نظر می‌دهند. باید نظرات کارشناسی آن‌ها در دیوان عدالت مبنا قرار گرفته و براساس نظرات آن‌ها و رای صادر شود.

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری این هم‌اندیشی تصریح کرد: این نشست در راستای حفاظت از میراث‌ فرهنگی و استیفای حقوق مردم با رعایت ملاحظات میراثی برگزار شده است.

موسوی خاطرنشان کرد: امیدوارم برگزاری این نشست به رفع چالش‌های مردم و وزارت در حوزه حرائم و آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث‌ ملی کمک کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های میراث ‌فرهنگی خراسان رضوی گفت: از این استان بیش از ۲ هزار اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و یک سوم موزه‌های کشور در این استان قرار دارد.

موسوی اظهار کرد: حدود یک سوم از ۲۹۳ رشته صنایع‌دستی کشور در استان خراسان رضوی فعال بوده و تعداد زیادی از این رشته‌های صنایع‌دستی مرتبط با موضوع زیارت است.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، وی به ظرفیت‌های گردشگری و زیارت در استان اشاره کرد و گفت: حدود ۵۰ درصد واحدهای اقامتی کشور در استان قرار دارد و سالانه در استان میزبان ۵۰ درصد گردشگران خارجی هستیم، همچنین با توجه به این‌که یک سوم جمعیت ایران به مشهد مشرف می‌شوند، باید با همفکری به خدمت‌رسانی بهتر و ارتقاء کمی و کیفی زیارت کمک کنیم.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.