فعالیت ۸ دفتر تسهیلگری جهاد دانشگاهی در مناطق کم برخوردار البرز

0 21ایسنا/البرز رییس جهاد دانشگاهی البرز با بیان اینکه دفاتر تسهیلگری استان البرز در محلات کلاک، اسلام آباد، حصار، ملک آباد و سهرابیه فعالیت دارند، افزود: بدون شک با کمک دفاتر تسهیلگری ساکنین مناطق حاشیه‌ای می‌توان مشکلات را در ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی و … با تسلط بیشتری از میان برداشت.

احمدرضا فیروزی در گفت‌وگو با ایسنا به اینکه در حال حاضر هشت دفتر تسهیلگری زیر نظر جهاد دانشگاهی البرز در مناطق کم برخوردار استان فعالیت دارند، اظهار کرد: این اقدام بر اساس تفاهم نامه منعقد شده با وزارت کشور و استانداری البرز صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود تعداد دفاتر تسهیلگری استان افزایش پیدا کند ولی فعلا اعتبار مورد نیاز در این خصوص تامین نشده، توضیح داد: آسیب‌شناسی، تسهیل امور شهری، بررسی آداب و ‌رفتار مردم منطقه، نوع کسب و کار و… محل‌های کم‌برخوردار و پایش آن‌ها از جمله وظایف این دفاتر است.

وی بیان کرد: دفاتر تسهیلگری استان البرز در محلات کلاک، اسلام آباد، حصار، ملک آباد و سهرابیه فعالیت دارند.

فیروزی در ادامه با اشاره به شکل گیری قرارگاه اجتماعی استان البرز گفت: در قالب این قرارگاه، آن طرحی تحت عنوان ۲۰۲۰ تعریف شده که بر مبنای آن دو هزار و ۲۰ محله محروم و سکونتگاه غیررسمی در سراسر کشور شناسایی و بنا شده اقدامات لازم برای ساماندهی آنها صورت بگیرد.

این مسئول با بیان اینکه سهم البرز از این طرح ۵۵ محله بود، توضیح داد: البته با رایزنی‌های صورت گرفته این سهم افزایش یافته و به ۶۶ محله رسیده است.

وی اضافه کرد: دفاتر تسهیلگری به دنبال طراحی پلتفرمی مشخص برای اجرای طرح ۲۰۲۰ وزارت کشور هستند تا بتوانند متناسب با آن بستر لازم برای بهبود وضعیت ساکنان سکونتگاه‌های را فراهم کنند.

رییس جهاد دانشگاهی البرز با اشاره به برگزاری دوره های کوتاه مدت و بلند مدت توسط جهاد دانشگاهی توضیح داد: در آموزش‌های کوتاه مدت تمرکز بر نیاز روز جامعه است.

وی ابراز کرد: آموزش‌های کوتاه مدت جهاد در سه حیطه آموزش عمومی، آموزش‌های تخصصی و مهارت محور و آموزش سازمانی با نگاه توانمند سازی کارکنان دولت در جریان است.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته یک و نیم میلیون نفر ساعت آموزش کوتاه مدت توسط جهاد دانشگاهی در شش مرکز عمومی و تخصصی، یک مرکز آموزش کارکنان دولت و یک مرکز تخصصی آموزش‌های پزشکی ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تلاش دارد در دانشگاه‌ها هم اثرگذارباشد و در راستای ارتقای سطح فرهنگی و نگرشی دانشجویان گام بردارد، گفت: برگزاری نشست‌ها، همایش‌ها، مسابقات و جشنواره‌های مختلف گواه این ادعا است.

فیروزی از برگزاری مسابقات مناظرات دانشجویی، مسابقات کتاب سه دقیقه‌ای، مسابقه پایان نامه سه دقیقه‌ای، جشنواره ملی امیرکبیر به عنوان بخشی از فعالیت جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ها نام برد.

وی به ورود جهاد دانشگاهی به حوزه مشاغل خانگی هم اشاره کرد و گفت: جهاد دانشگاهی در این راستا ۲هزارو ۵۰۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی البرز را شناسایی و آموزش داده است تا این گروه بتوانند با پیشرانان این حوزه پیوند یابند.

وی بیان کرد: هر چند ماموریت ما ۲۵۰۰ نفر بود ولی خوشبختانه ما این عدد را به سه هزار نفر رساندیم که در بخش عمده ای از این افراد بعد از این آموزش‌ها به خودکفایی در اشتغال رسیده اند.

این مسئول اضافه کرد: علاوه براین، جهاد دانشگاهی مرکز ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی را در خیابان برزنت کرج به عنوان اولین مرکز در نوع خود در کشور راه اندازی کرده که در آن دست آفریده‌های مشاغل خانگی عرضه می‌شود و فعالان این حوزه به راحتی می توانند با پیشرانان این عرصه ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.