ماهواره جدید هواشناسی چین به مدار زمین پرتاب شد

0 35چین یک ماهواره جدید را به ناوگان فضاپیماهای هواشناسی خود اضافه کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، یک موشک «لانگ مارچ ۴سی»(Long March ۴C) روز دوم اوت در ساعت ۱۱:۴۷ شب به وقت منطقه زمانی شرقی، از «مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان»(JSLC) بلند شد و یک ماهواره هواشناسی جدید را با خود به مدار زمین برد.

ماهواره «فنگیون-۳اف»(Fengyun-۳F) با موشک پرواز کرد و به ناوگان ماهواره‌های فنگیون «اداره هواشناسی چین» پیوست که در مدار پایین زمین و مدار زمین‌همگام قرار دارند. این ماهواره، جایگزین ماهواره «فنگیون-۳سی»(Fengyun-۳C) می‌شود که در سال ۲۰۱۳ پرتاب شد.

فنگیون-۳اف، مجموعه‌ای از ۱۰ محموله را برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به آب‌وهوا حمل می‌کند که یکی از آنها، تجهیزات جدید برای بررسی لایه ازون است. این ماهواره هنگام پرتاب، حدود ۲۳۰۰ کیلوگرم وزن داشت و انتظار می‌رود حدود یک دهه کار کند. فنگیون-۳اف توسط آکادمی دولتی «فناوری پرواز فضایی شانگهای»(SAST) ساخته شده است.

رسانه‌های دولتی چین گزارش داده‌اند که از این ماهواره برای جمع‌آوری داده‌ها پیرامون تغییرات آب‌وهوایی، شیمی جو و محیط زیست جو استفاده خواهد شد.

نیروی فضایی آمریکا، موقعیت ماهواره را در یک مدار به فاصله ۸۰۶ کیلومتر با شیب ۹۸ درجه ردیابی کرد و آن را نزدیک به قطب‌ها دید.

این پرتاب، سی و دومین پرتاب مداری چین در سال ۲۰۲۳ بود. این کشور قصد دارد در سال جاری حدود ۲۰۰ فضاپیما را با موشک‌های لانگ مارچ پرتاب کند و ماهواره‌های بیشتری را نیز به فضا بفرستد.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.