موافقت کمیسیون تلفیق با واردات کشتی‌های گردشگری و شناورهای تفریحی

0 38سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه برنامه هفتم توسعه گفت: طبق مصوبه کمیسیون در راستای تقویت اقتصاد گردشگری مقرر شد که مجوز لازم برای واردات کشتی های گردشگری، شناورهای تفریحی، وسایل نقلیه و تجهیزات ویژه گردشگری توسط دولت با معافیت حقوق ورودی انجام شود.

به گزارش ایسنا، محسن زنگنه در توضیح جلسه امروز عصر کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه گفت: مقرر شد 27 صدم درصد از 9 درصد ارزش افزوده برای حمایت از ورزش دانش آموزی، عشایری، روستایی، ورزش همگانی در اختیار دو وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد. همچنین اماکن آموزشی که توسط خیرین ساخته شده به صورت 50 درصد سهم خیر و 50 درصد مابقی هم به عنوان دیون و اعتبار مالیاتی منظور شود و توسط خیر یا خیرین به اتمام برسد.

وی ساخت حداقل 200 مجتمع آموزشی پرورشی بزرگ مقیاس به عنوان حیاط طیبه در طول 5 سال برنامه هفتم از دیگر مصوبات کمیسیون عنوان و اظهار کرد: در خصوص عوارض اخذ شده از صادرات خالص گاز مقرر شد که 40 درصد به گرمایش و سرمایش مدارس اختصاص پیدا کند و 60 درصد باقیمانده هم به گازرسانی روستاها اختصاص پیدا کند.

زنگنه با اشاره به مصوبات کمیسیون در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی گفت: مقرر شد تعداد گردشگران ورودی به کشور سالیانه به 15 هزار نفر در پایان برنامه هفتم برسد که در حال حاضر حدود 4 هزار و 300 نفر است. تعداد هتل ها به 1900 هتل و تعداد موزه های فعال کشور از 775 مورد در حال حاضر در انتهای برنامه به هزار موزه برسد. همچنین در طول برنامه 10 آثار ملی کشور یا آثار تاریخی کشور ثبت جهانی شود.

زنگنه اضافه کرد: مقرر شد ارزش صادرات صنایع دستی در سال پایانی برنامه به 490 میلیون یورو افزایش پیدا کند و رشد سالانه اقتصاد صنایع دستی 8 درصد پیش بینی شده است. همچنین تعداد شاغلین حوزه تولیدات صنایع دستی که هم اکنون 500 هزار نفر است به یک میلیون نفر افزایش پیدا کند. برای ارتقای زیرساخت های گردشگری و همچنین در راستای تقویت اقتصاد گردشگری مقرر شد که مجوز لازم برای واردات کشتی های گردشگری، شناورهای تفریحی، وسایل نقلیه و تجهیزات ویژه گردشگری توسط دولت با معافیت حقوق ورودی انجام شود.

وی بحث رقومی سازی نقشه های عرصه و حریم آثار ملی در محدوده بافت های تاریخی و نقشه های حدنگاری، بازنگری حریم های آثار ثبتی پیشین و همچنین تعیین حریم آثار ثبتی جدید به موجب آئین نامه از جمله مصوبات امروز خواند و افزود: مشخص نبودن حریم آثار تاریخی مشکلات زیادی را برای هموطنانمان در روستاهای متعدد در حوزه های کشاورزی و دامداری به وجود آورده که دولت را مکلف کردیم هر سال 20 درصد حریم این آثار توسط دولت مشخص شود که تا انتهای برنامه حریم کل آثار تاریخی ثبت ملی و جهانی شده کشور مشخص باشد.

زنگنه ادامه داد: با میراث فرهنگی و گردشگری مکلف شد 3 ماه پس از ثبت ملی یا جهانی هر اثر حریم آن را طبق آئین نامه مربوطه تعیین کند؛ اعطای مجوز شرکت های توسعه دهنده تسهیل گر سرمایه گذاری و بهره برداری در حوزه های گردشگری و صنایع دستی از دیگر مصوبات امروز کمیسیون بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به مصوبه کمیسیون درباره کالیف وزارت راه و شهرسازی جهت صدور مجوز طرح های گردشگری با کاربری ترکیبی، تجاری و اداری، مسکونی و گردشگری و عدم امکان تغییر کاربری گردشگری گفت که این مصوبه می تواند در جذب سرمایه گذار برای پروژه های گردشگری بسیار موثر باشد.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.