نکات خرید عروسک • راهنمای کامل خرید عروسک • وبلاگ واسط کالا

بنابراین، باید به کودکان در مورد اهمیت دادن به عروسک ­هایشان آموزش داد و پدر و مادر هم باید آنها را تمیز کنند و از آنها به خوبی نگهداری کنند. حریریان افزود: عروسکها جزئی از میراث فرهنگی محسوب میشوند و از طریق لباسها، شیوه ساخت و نوع کارکرد آنها میتوان به کودکان، میراث فرهنگی منطقه خاص را آموزش داد. هرکدام از اقوام مثل تکهای از یک پازل هستند که وقتی کنار هم گذاشته میشوند نقشه ایران شکل میگیرد. ما در سفرهایمان دیدیم این لباسها کمتر پوشیده میشوند و درحال فراموش شدن هستند. از این ایستگاه تا موزه را با کمتر از پنج دقیقه پیادهروی میتوانید طی کنید. این ساختمان برای سه سال در اختیار موزه قرار گرفت تا عروسکهای ایرانی برای خودشان یک موزه مستقل داشته باشند. پس از این تعطیلی، با ایجاد کمپینی برای حمایت از موزه، عروسکهای آن بار دیگر در محلی جدید صاحب خانه شدند. خانه موزه با قدمت 130 ساله مربوط به دوره قاجار می باشد که در زمینی به مساحت 500 متر و زیر بنای 800 متر مربع، پس از مرمت و بازسازی بخش اقامتی نیز به آن اضافه گردیده است. بارها بازدیدکنندگان بعد از بازدید به ما گفتهاند ما با دیدن موزه آنقدر شوق دیدن و شناخت ایران را داریم که در اولین فرصت سفری به یک نقطه از کشور خواهیم رفت و این دفعه با دوربین جدیدی به فرهنگها، لهجهها، زبانها و لباسها، خوراکیها، آوازها و مراسمات مناطق مختلف ایران نگاه خواهیم کرد.

اهمیت حضور عروسک در موزهها را دو سال بعد از باغ ملک متوجه شدم، چراکه کودکان در تور کاخ نیاوران نام عروسکهای باغ ملک را به خاطر داشتند. استقبال هواداران فیلمهای ترسناک از فیلم باعث شد تا قسمت دوم آنهم با همین نام ساخته شود و بعد از محبوب شدن چاکی، شخصیت ترسناک این فیلمها، فرنچایزی با محوریت این عروسک ساخته شود. در گفتوگوی زنده اینستاگرامی در خصوص نقش عروسکها در آموزش و حفظ میراث فرهنگی، اظهار کرد: کودکان از ابتدای زندگی خود با عروسکها روبرو میشوند، از زمانی که قصه “نامههای فیلیکس” را خواندم برای من استفاده از عروسک در موزهها پررنگتر شد. عروسکها از جمله اسباب بازیهایی هستند که میتوان گفت همه کودکان به آن علاقهمند هستند. عظیم زاده از همه خانواده ها و فرزندانشان، پدربزرگها و مادربزرگها به همراه نوههایشان، نوجوانان، هنرمندان نمایشگر عروسکی، عروسک سازان و همه علاقمندان عروسک دعوت کرد که با ساخت عروسک های بازیچه یا نمایشی خلاقانه که تداعی گر امید هستند در جشنواره عروسک امید شرکت کنند. فانتزی : عروسکهای بامزه ای که با فرمت خاصی طراحی و تولید می شوند این گونه عروسک ها اشکال طبیعی و فرم واقعی ندارند و تخیل طراح در آنها بسیار دخیل است اما مناسب سلایق فانتزی پسند هستند.

خانم دکتر نرگس روانپور، استاد ادبیات فارسی نیز مجموعهای از ۱۰۰ عروسک را به این موزه اهدا کردهاند. این موزه در دو سال پیدرپی از سوی شورای بینالمللی موزهها بهعنوان موزه برتر خصوصی برگزیده شد. سروکله عروسک ترسناک چاکی این موجود قاتل، از سال ۱۹۸۸ و با فیلم بازی بچگانه (Child’s Play) شروع شد. کشیده می شوند تا عروسک های بچگانه. در یک خانه کوچک و قشنگ دختری به اسم عسلی با پدر و مادر و عروسک هایش زندگی می کرد. در این فصل متوجه میشویم که چارلز یا همان چاکی در کودکی مورد آزار همسالانش در مدرسه قرار میگرفته و پدر و مادرش هم پرخاشگر و آزارگر بودهاند. این موزه همچنین با یک بار تعطیلی روبهرو بوده است؛ علت این تعطیلی، اتمام قرارداد اجاره محل موزه و نبود بودجه کافی جهت تمدید آن بود. ما هم آنچه میشنیدیم را ثبت میکردیم و در موزه برای کسانی که علاقهمند باشند از قصهها و افسانهها میگوییم. این عروسکهای تزئین شده در بسیاری از کشورها شناختهشدهاند و بهصورت دونیمهای رویهم قرارگرفتهاند و میتوانند از هم جدا شوند. از آنجایی که انسان ها با هم متفاوت هستند، عروسک ها با ترکیبی از انواع بدن و همچنین طیف متنوعی از رنگ های پوست در به تصویر کشیدن انعکاس واقعی تری از جهان کمک می کند.

کودکان در سن ٣ تا ٥ سالگی، معمولا عروسک­ هایی را می­پسندند که شبیه بچه­ ها و یا حیوانات واقعی باشند یا از آنها که دست­ ها و پاهایشان متحرک است و می­توان آنها را در حالت­ های مختلفی (نشسته، ایستاده و …) قرار داد. این ها عروسک دخترانه مجموعه ای هستند که از پارچه یا بافتنی ساخته می شوند. در این کتاب عروسک فیلیکس گم میشود و عروسک از طریق نامه فرهنگ کشورهای مختلف را به فیلیکس آموزش میدهد. بخش اول این موزه با نام موزه عروسکهای ملل دارای بیش از ۲۵۰۰ قطعه عروسک از ۸۴ کشور و فرهنگ مختلف است. این متروها در ایستگاه دروازه دولت توقف دارند و از ایستگاه تا موزه حدود ۲۰۰ متر فاصله است. اولین طراح عروسکهای پولیشی در حدود صد سال پیش، ریچارد استیف بود که به صورت دستساز آن را تولید نمود. کیفیت فیلمهای چاکی فیلم به فیلم بدتر شد و خوشبختانه این عروسک بدجنس حالا با سریالی که به نامش تولید شده، کامبک موفقی به عرصه تصویر داشته است. این خرس عروسکی درواقع به نام رئیسجمهور تئودور روزولت نامگذاری شد. خانه موزه عروسک مکانی با عروسک های دوست داشتنی (ایرانی و خارجی)، از عروسک های خیمه شب بازی گرفته تا اسباب بازی های پارچه ای و سفالی کودکانه قدیمی، همچنین کارگاه آشنایی و ساخت اسباب بازی برای سنین مختلف و اجرای نمایش عروسکی است که در آن می توانید دوران کودکی خویش را مرور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید