ویدئویی از بیرون انداختن زباله‌های «ایستگاه فضایی بین‌المللی»

0 66یک ویدیوی جدید نشان می‌دهد که بیرون انداختن زباله‌ها از «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) اغلب به کمک یک ربات نیاز دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، «وودی هوبرگ»(Woody Hoburg) فضانورد ناسا در یک ویدئوی جدید، یک قطعه استوانه‌ای از زباله‌های فضایی را نشان می‌دهد که پس از پرتاب شدن توسط یک بازوی رباتیک کانادایی، به ‌طور ایمن به سمت زمین حرکت می‌کند. مسیر زباله‌ها باید در تابستان ۲۰۲۵ به جو زمین برسد؛ بدون این که خطری برای ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود داشته باشد.

هوبورگ در حالی دیده می‌شود که بازوی رباتیک «کانادارم ۲«(Canadarm۲) پشت سر او در یک پنجره به وضوح قابل مشاهده است. این زباله‌ها که به عنوان تجهیزات پشتیبانی پرواز شناخته می‌شوند، در سوم جولای هنگام فیلمبرداری رها شدند. هوبرگ در این ویدئو می‌گوید: خلاص شدن از زباله‌ها در ایستگاه فضایی فوق‌العاده است.

هوبورگ خاطرنشان کرد که خدمه ایستگاه فضایی تمام تلاش خود را برای خلاص شدن از اقلام غیر ضروری، پیش از «بالا بردن مجدد» یا «ریبوست»(Reboost) دوره‌ای انجام می‌دهند. ریبوست زمانی است که یک فضاپیمای متصل، مدار ایستگاه را بالا می‌برد تا از سقوط آن در جو زمین جلوگیری کند. هوبورگ در مورد ریبوست گفت که از نظر مصرف سوخت، کارآمدتر است.

زباله‌هایی که در سوم ژوئیه رها شدند، باقی‌مانده یک مجموعه از پیاده‌روی‌های فضایی هستند که برای نصب آرایه‌های خورشیدی جدید انجام شدند تا منبع تغذیه ایستگاه فضایی بین‌المللی را تقویت کنند. آرایه‌های خورشیدی به طور طبیعی همراه با باتری‌ها تخریب می‌شوند. بنابراین، فضانوردان به نصب آرایه‌ها و باتری‌های جدیدی پرداختند که آخرین آن در ۱۵ ژوئن بود.

آرایه‌های خورشیدی با تجهیزات پشتیبانی پرواز به فضا رفتند که هوبورگ آنها را به ‌عنوان براکت فلزی بزرگی توصیف کرد که توانست آرایه‌ها را در حین پرتاب مهار ‌کند. این مهار برای محافظت کردن از آرایه‌ها در برابر لرزش و نیروی گرانشی که موشک‌ها در حین پرتاب تجربه می‌کنند، مورد نیاز بود.

کنترل‌کننده‌های رباتیک کانادارم ۲ در سوم ژوئیه، تجهیزات غیرضروری را از یکی از مراکز کنترل‌ مأموریت در تأسیسات تحت نظارت هوبورگ خارج کردند. هوبورگ نگفت که کدام مرکز این کار را انجام داده است اما معمولا «آژانس فضایی کانادا» چنین فعالیت‌هایی را از طریق مرکز کنترل مأموریت خود در نزدیکی مونترآل انجام می‌دهد.

این ویدئو تنها ویدیویی نیست که هوبورگ در آن فعالیت‌های روزانه ایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. او اخیرا در ویدئوی دیگری، تجهیزات معمولی را که فضانوردان در طول پیاده‌روی‌های فضایی استفاده می‌کنند به نمایش گذاشت و همچنین، گزیده‌ای از یک نشست با مرکز کنترل ماموریت را به مردم ارائه داد تا فعالیت‌های مورد نیاز در مدار را بدانند.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.