کتابخانه‌های مازندران سیار می‌شوند – ایسنا

0 11ایسنا/مازندران مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران از نیاز استان به توسعه فضای کتابخانه‌ای اشاره کرد و گفت: ۵۵ هزار و ۲۹۲ مترمربع زیربنای فضای کتابخانه‌ای استان است. آمایش سرزمینی در دست تدوین نشان از کمبود فضای کتابخانه‌ای در مازندران دارد، باتوجه به بالا بودن نرخ زمین در مازندران، باید به سمت کتابخانه‌های سیِار حرکت کنیم.

سکینه‌خاتون مهدیان‌پور امروز ۲۱ آبان در نشست خبری که به مناسبت هفته کتاب برگزار شد، اظهار کرد: هفته کتاب را با شعار “آینده خواندنی است” آغاز می‌کنیم‌.

وی از اجرای ۵۴۵ برنامه هفته کتاب در استان خبر داد و افزود: یکی از برنامه‌های شاخص طرح “همکلاسی کتابخوان” است که با هدف علاقمند ساختن کودکان به مطالعه و آشتی آنها با کتاب انجام می‌شود، در حال حاضر مطالعه کتاب‌های درسی محوریت دارد و قصد داریم این مسیر به سوی مطالعه کتاب‌های غیردرسی توسعه یابد.

این مسئول اعلام کرد: کتابخانه هچیرود چالوس در هفته کتاب و دو کتابخانه مشارکتی بند نسوان و مردان در آمل با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی میان افراد و آمادگی بازگشت به جامعه راه‌اندازی خواهند شد.

وی برگزاری مسابقات کتابخوانی زنان در مناطق کم‌برخوردار را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب در مازندران اعلام کرد و یادآور شد: موضوع کودکان غزه ازجمله مباحث مهم ما در هفته کتابخوانی است و در همین راستا، برنامه قصه‌خوانی با محوریت غزه را خواهیم داشت.

مهدیان‌پور اظهار کرد: در بحث کتابت قرآن کریم هر کتابخانه یک صفحه از قرآن را کتابت می‌کند که این برنامه به صورت ملی انجام می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های استان از آیین تجلیل از خادمان کتاب و کتابخوانی، هنر و رسانه در هفته کتاب خبر داد و گفت: تجلیل از فعالان این حوزه ۲۸ آبان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: از اهداف ما آموزش و پرورش استعداد کودکان و نوجوانان است و در همین راستا، کارگاه آموزشی نویسندگی خلاق در چالوس برگزار خواهد شد.

این مسئول با اعلام رونمایی از ۱۳ عنوان کتاب، گفت: کتاب “نامه‌نخوان” یکی از کتاب‌های این مراسم است که در قائم‌شهر رونمایی خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با بیان این که نشست‌های کتابخوان، برنامه‌های محافل ادبی و قرآنی کتابخانه‌ها و پویش‌های کتاب از دیگر برنامه‌های این نهاد در سطح شهرستان‌های مازندران است، تصریح کرد: ۲۸۰ برنامه در سه سطح استانی، کتابخانه‌ای و شهرستانی به مناسبت هفته مازندران برگزار کردیم. از برنامه‌های شاخص ما نشان ادبی “سرو سرخ” متعلق به کتاب‌های شهدای دفاع مقدس ۱۰ سال اخیر استان است.

وی خاطرنشان کرد: جوایز برگزیدگان این نشان پس از ارزیابی داوران و پیش از کنگره سال آینده به نویسندگان کتاب‌ها اهدا خواهد شد.

مهدیان‌پور با اعلام خبر تجلیل از پژوهشگران و نویسندگان مازندران در هفته مازندران گفت: سال گذشته ۲۱ اثر از نویسندگان استان یا در حوزه مازندران داشتیم که در برنامه “مازندران‌نگاران” از ۱۷ نویسنده تجلیل شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به راه‌اندازی پویش فرهنگی جمع‌آوری کتاب‌های نویسندگان بومی برای کتابخانه مرکزی مازندران بیان کرد: در این راستا ۱۵ هزار جلد کتاب از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نهاد استانی اهدا شده و در بخش استان‌شناسی نیز، فراخوان اهدای کتاب منتشر کردیم. در بحث تامین امکانات نیز پیگیر تامین مالی برای افتتاح پروژه هستیم.

مهدیان‌پور درباره فعالیت‌های یک سال اخیر این نهاد، گفت: آمار مراجعان کتابخانه‌های استان در یک سال اخیر ۳۰ درصد رشد داشت و در بخش کودک نیز، کتابخانه‌ها ۲۴ درصد افزایش عضو داشتند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش کودک کتابخانه‌های استان بیش از ۳۰ هزار عضو دارد.

این مسئول به افزایش ۴۲ درصدی امانت کتاب اشاره کرد و افزود: این افزایش نشان می‌دهد منابع کتابخانه‌ای ما موردنیاز مردم است و باید به‌روز شود.

وی با تاکید بر اجرای طرح عدالت فرهنگی اظهار کرد: کتابخانه‌های روستایی ۱۷ درصد افزایش داشته و تلاش می‌کنیم تا در راستای اجرای عدالت فرهنگی، فعالیت‌ها را به سمت کتابخانه‌های روستایی هدایت کنیم.

۲۷ پروژه نیمه تمام روستایی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: ۴۹ درصد از جمعیت مازندران ساکن روستاها هستند و ۲۷ پروژه نیمه‌تمام روستایی داریم.

مهدیان‌پور با اعلام رشد سه درصدی ورود کتاب‌ به کتابخانه‌های عمومی خاطرنشان کرد: ۱۲۰ کتابخانه در استان داریم باتوجه به تعداد کتابخانه‌ها، رشد خوبی نیست.

این مسئول درباره کتابخانه‌های استیجاری گفت: کتابخانه استیجاری در استان نداریم و کتابخانه‌های مازندران واگذاری دائم یا درازمدت دارند. بسیاری از کتابخانه‌های ما خیرساز هستند.

این مسئول با اشاره به ۹۰ هزار عضو کتابخانه در مازندران تصریح کرد: در ۶ ماه نخست امسال ۵ میلیارد تومان کمک خیرین داشتیم، در حال حاضر از ۱۲۰ کتابخانه استان ۳۷ کتابخانه روستایی و مابقی شهری است.

مهدیان‌پور از فعالیت ۳۱۲ پرسنل کتابخانه در استان خبرداد و گفت: ۴۵ نفر نیروی ستادی و باقی کتابدارند که بیشتر این افراد دانش‌آموخته رشته کتابداری هستند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه ویژه کسب‌وکارهای کوچک در کتابخانه‌های عمومی خاطرنشان کرد: این برنامه به کمک کتابداران و در راستای تامین منابع اطلاعاتی برای افراد نیازمند آموزش و کمک به شرایط اقتصادی خانواده‌ها در کتابخانه‌های عمومی برگزار شد.

این مسئول از نیاز مازندران به توسعه فضای کتابخانه‌ای خبر داد و افزود: ۵۵ هزار و ۲۹۲ مترمربع زیربنای فضای کتابخانه‌ای استان است. آمایش سرزمینی در دست تدوین نشان از کمبود فضای کتابخانه‌ای در مازندران دارد، باتوجه به بالا بودن نرخ زمین در مازندران، باید به سمت کتابخانه‌های سیّار حرکت کنیم.

وی ادامه داد: ۵۲ کتابخانه سیّار به‌عنوان نسل جدید کتابخانه‌ها در کل کشور داریم و پیگیر راه‌اندازی کتابخانه سیار در استان تا پایان سال هستیم.

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.