گاهی عروسک ها هم معلول به دنیا می آیند! – شما کارآفرین این گزارش باشید

در آمریکا، استرالیا، انگلیس و کشورهای شرق آسیا هم برخی شرکت ها که پیش از این با شعار تولید عروسک بدون «فتالات» در پی جلب اعتماد والدین برای فروش محصولاتشان بودند حالا این بازار را برای حضور، مناسب و خوش بازده دیده اند. بااینحال عروسک دخترانه ایرانی و خارجی در بازار تنوع بسیار بیشتری داشته و مدلهای متنوعتری را در برمیگیرد. کمی حوصله برای جستجو و زمان گذاشتن برای تحقیق در گزارش ها و مقاله های خارجی درباره زوایای کمتر دیده شده صنعت اسباب بازی نشان می دهد که از سال 2000میلادی به بعد، تمایل و درخواست برای خرید عروسک های معلول و همسان با شرایط کودکان دارای معلولیت دوباره رونق گرفته است. باستان شناسان عروسک های یونانی ساخته شده از خاک رس که مفصل ران و شانه دارند را کشف کرده اند. عروسک ها با ظاهری شبیه به شخصیت های دیزنی لندی و هالیوودی؛ پُر آرایش و با زیبای اغراق آمیز راهشان را به همه خانه هایی که کودکی در آن بود، باز کردند تا جایی که یادِ کسی نماند، روزگاری حتی بعضی عروسک ها هم معلول می شدند تا غمِ کودکی کم شود. یک مادر خلاق دیگر هم عروسک های کهنه با آرایش های غلیظ و زنانه را جمع می کند.

می گویم: ستاره جان، مادر! چند دهه ای بعد از جنگ جهانی با تغییر نسل، بچه هایی که خاطره تلخ جنگ را به یاد داشتند و حالا خودشان پدر و مادر شده بودند، سعی کردند حتی غباری از سختی هایی که خودشان کشیده اند هم از کنار کودکانشان رد نشود. می خواهیم جامعهای بهتر داشته باشیم، میخواهیم درک بهتری از یکدیگر داشته باشیم، میخواهیم با ایجاد حس همدردی و یکدلی دنیای قشنگ تری برای زندگی بسازیم، پس وقتش است کلیشههای اشتباه را کنار بگذاریم و تابوی «پسرها گریه نمیکنند» و «عروسک بازی فقط برای دخترها است» را بشکنیم. اقلامی مانند میز آرایش، انواع لباس شب و مجلسی، لوازم آرایش در کنار عروسک هایی با ویژگی های کاملاً جنسی. با توجه به بانک اعضاء و لوازم جانبی متنوع و مجهزی که دارند، همچنین والدین می توانند با سفارش قطعات، عروسک قبلی کودک را در خانه به عروسک همسان با او تبدیل کنند. نظارت بر عروسک ­بازی می­تواند به ما در مورد اینکه کودکان به چه فکر می­کنند و چه احساسی دارند، آگاهی دهد. ماجرا اما فقط به کودکان با شرایط خاص جسمی-ذهنی بر نمی گردد.

انگار از تمام همبازی هایشان فقط همین عروسک برایشان باقیمانده. وقتی تمام دوستان یک کودکِ ویلچرنشین، سالم هستند احساس تنهایی نکند، چه کند؟ بهانه می گیرد؛ تمام دوستانش را اسم می بَرد که روی پای خودشانند. عروسک هایی که آمدند و زود غیب شدند! مادران این بچه ها برای آنکه داغِ دلِ بچه هایی که دست یا پایشان را در جنگ از دست داده بودند، کم شود دست به کار شدند.عروسک هایی همسان با شرایط جدید فرزندانشان ساختند. این عروسک مقصر بسیاری از بدبیاریها از جمله شکستهای اقتصادی، شکستن دست و پا و تصادفات ماشینی شناخته شده است. یک، گوی سبقت هنوز در دست کمپانی های غول عروسک ساز است. عروسک های معلول حتی بین دیگر خانواده ها هم با استقبال روبرو شده اند. ورود این محصولات به بازار بعد از مدتی با استقبال فراوانی روبرو شد. در ایران پیش از آنکه عروسک های کارخانه ای وارد بازار شوند، والدین با کمی پارچه، پشم، کاموا، نخ، سیم، چوب و گچ برای بچه هایشان عروسک می ساختند. اسماعیل جانعلیپور (دبیر هفتمین جایزه کالاهای فرهنگی) با اشاره به آنکه امسال نیز همچون گذشته جشنواره فیروزه با هدف «ترویج، تولید و مصرف کالاها و محصولات فرهنگی ایرانی اسلامی با نگاه ویژه به محصولات فرهنگی اقوام ایرانی»، «تشویق تولیدکنندگان به تولید کالاهای فرهنگی با اولیتها و نیازهای کشور»، «ترویج و توسعه فرهنگ کار آفرینی، خلاقیت و نوآوری در حوزه صنایع خلاق»، «زمینهسازی به منظور همافزایی شرکت کنندگان صنایع خلایق» و «رونق بازار مصرف کالاهای فرهنگی داخل کشور» فعالیت خود را از آبانماه آغاز کرد، ادامه داد: در این دوره ۳۲ استان در جشنواره «کالا و محصولات فرهنگی» حضور یافتند.

عروسکهای پوسته ذرت در ابتدا توسط بومیان آمریکا در آغاز کشاورزی و کشت ذرت ساخته میشدند. عروسکهای آیینی ریشهای عمیق در باورهای مردم دارد. فانتزی : عروسکهای بامزه ای که با فرمت خاصی طراحی و تولید می شوند این گونه عروسک ها اشکال طبیعی و فرم واقعی ندارند و تخیل طراح در آنها بسیار دخیل است اما مناسب سلایق فانتزی پسند هستند. عروسک های فرنگی چنان جذاب بودند که قصه همسان سازی بومی عروسک ها در شهر و آبادی های ایران هم کم کم محو شد. شاید قبلاً مثل یک توریست با ایران برخورد میکردیم ولی از این به بعد یک ایراندوست خواهیم بود. بچه های زیادی مثل تو هستند. انگشت شمار، شرکت های ساخت عروسک داریم. یک شرکت انگلیسی از سال 2007 میلادی در این زمینه فعال است. یک نکته جالب؛ شرکت های تولید کننده عروسک معلول، خدمات جالبی باید داشته باشند. یکی دیگر از مهارت های اجتماعی مهمی که کودکان هنگام بازی با عروسک یاد می گیرند، نحوه پردازش احساساتی مانند همدلی و شفقت است.

دیدگاهتان را بنویسید