گردهمایی برای نقالی و تعزیه‌خوانی در محوطه تئاتر شهر

0 60


ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی در پاسداشت حماسه فرهنگ‌ساز عاشورا از ۲۸ تیر در محوطه تئاتر شهر آغاز و با استقبال مخاطبان و علاقه‌مندان به نقالی و تعزیه مواجه شده است. این ویژه‌برنامه به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) هر شب تا ششم مرداد میزبان شیفتگان عدالت و حق‌جویی خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، این اداره کل با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران، مجموعه تئاتر شهر و برنامه‌ریزی کانون نمایش‌های آیینی و سنتی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم در حال برگزاری ویژه‌برنامه‌های نمایشی خود با عنوان «نوای عرشیان و مشق فرشیان» در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر است.

اولین روز از برگزاری این ویژه‌برنامه که ۲۸ تیرماه رقم خورد، با اجرای نوای عاشورایی توسط گروه «ساحل عاشوراییان» و با نواختن سنج و دمام آغاز شد.

در حالی که چند هفته‌ای است هرم گرما نفس‌های کوچه و خیابان‌های تهران را به شماره انداخته، چشم که می‌گردانی، در میان مخاطبان، از کودک و جوان و پیر، زن و مرد را از هر طبقه و ظاهری می‌بینی که به عشق حسین علی (ع) و در پاسداشت حق‌طلبی تاریخی او، دور گروه اجرا حلقه زده‌اند و گوش جان سپرده‌اند به ضرباضرب سنج و دمام که به تعبیر سرپرست گروه، در حال روایت و تصویرسازی رشادت و حماسه و سوگ امام نور و یاران آگاه و عاشق اویند.

گردهمایی برای نقالی و تعزیه‌خوانی در محوطه تئاتر شهر

کمی دورتر مادری دست کودک خردسالش را به دست می‌فشارد و آرام آرام به یاد خردسالان رنج‌برده کربلا از ظلم و تباهی و سیاهی که عاملانش شقاوت و کوردلی را از نو مقیاس دادند، اشک می‌ریزد؛ گویی قلب پراندوه و لرزانش ره به دل زخم‌خورده همه کودکان معصومی برده که به جبر و شقاوت، پناه از دست دادند و تنها و غریب گم‌کرده خویش را جست‌وجو کردند و پناهی جز آغوش زینب(س) و رحمت واسعه حضرت پروردگار نیافتند؛ و مگر نه اینکه هر سرزمین، کربلاست و هر روز، عاشورا؟ دیگرسو جوانانی دست به بغل، مبهوت ریتم کوبنده نوای عاشورایی سنج و دمام، شاید به کربلا و تنهایی جوانان رشید بنی‌هاشم و همه نوباوگان تاریخ می‌اندیشند که شمشیر زور و تزویر و زر سینه‌های‌شان را درید به جرم ایستادن کنار سفینه النجاه؛ او که نور بود و جوانمردانه برابر پلیدی ایستاد و از عدالت گفت. او که سر بر آستان قدرت فاسد زمانه‌اش خم نکرد و به پلشتی نه گفت؛

در محوطه باز مقابل تئاتر شهر، نوای عاشوراییان اوج گرفته و جماعت مشتاق، بی‌تفاوت به شلوغی شامگاهی شهر، محو هنرنمایی هنرمندان نوازنده دمام و سنج هستند.

با پایان گرفتن این بخش از شب نخست ویژه‌برنامه، نوبت به اجرای نقالی می‌رسد؛ چند نفری از حلقه تماشاگران جدا می‌شوند و می‌روند اما از هر طرف، جماعت بیشتری به حلقه افزوده شده‌اند. در ادامه با حضور کاظم نظری (مدیرکل هنرهای نمایشی کشور)، محسن میرزاعلی به اجرای نقالی و پرده‌خوانی عاشورا می‌پردازد و با هنرش از امام شهیدان می‌گوید.

بعد از اجرای نقالی و پرده‌خوانی عاشورایی با حضور انبوهی از مردم و علاقه‌مندان، مجلس تعزیه «حجه‌الوداع» توسط گروه ابوالفضل احمدی اجرا شد و چشمان مخاطبان به یاد سیدالشهدا (ع) و در مظلومیت او و یارانش از اشک، بارانی شد.

گردهمایی برای نقالی و تعزیه‌خوانی در محوطه تئاتر شهر

در این نوبت از اجرای برنامه‌های ویژه ایام محرم که توسط اداره کل هنرهای نمایشی برگزار می‌شود، شرکت مترو تهران در امر اطلاع‌رسانی این ویژه‌برنامه به یاری آمده و در فضای ایستگاه‌های مترو با نصب بنر، اطلاع‌رسانی کرده است و بدین گونه تعداد بیشتری از شهروندان تهرانی از اجرای این برنامه در محوطه تئاتر شهر آگاهی یافته‌اند و این را می‌توان از میزان استقبال مردم و علاقه‌مندان هنرهای نمایشی آیینی و سنتی که هر شب بر آن افزوده می‌شود، دریافت.

و این گونه دومین روز از برگزاری ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» با پای کار آمدن شرکت مترو برای تبلیغات این برنامه پرشورتر از شب نخست آغاز شد و باز هم مردم به ویژه اهالی تهران نشان دادند در گرامی داشتن یاد امام و پیشوایی که برای مردم، جامعه و یارانش جز خوبی و نیکی نمی‌خواست و هرگز از جویایی حق مردم پا پس نکشید؛ اویی که نماد تاریخی رحمت و ایستادگی برابر ظالم است، کم نمی‌گذارند.

اجراهای روز ۲۹ تیر باز هم با اجرای گروه سنج و دمام «ساحل عاشوراییان» آغاز شد و در ادامه با  استقبال و حضور گرم مخاطبان، مجلس نقل حسین ظاهری از کربلا برگزار شد.

بعد از نقل و پرده‌خوانی هم، اجرای مجلس تعزیه «قانیای فرنگ» توسط گروه ابوالفضل احمدی در محوطه باز تئاتر شهر و سن روباز این مجموعه روی صحنه رفت.

آفتاب هجرت کرده و شب سفره تاریک خود را گسترانده، اما در دل تماشاگرانی که پس از پایان برنامه‌های نمایشی «نوای عرشیان و مشق فرشیان» در حال ترک کردن محوطه تئاتر شهر هستند، امید به صبح و بازگشت روشنایی و رویش دوباره شعله می‌کشد چراکه تا تاریخ هست، ثارالله زنده است و جریان انسان‌ساز و مکتب‌آفرین حق‌خواهی دوام خواهد داشت؛ حسین خون خداست و ندای حق‌جویی‌اش تا ابد تکرار خواهد شد و آتش به خرمن ظالمان تاریخ خواهد زد؛ این شعله تابنده هرگز خاموش نخواهد شد.

ویژه‌برنامه «نوای عرشیان و مشق فرشیان» به همت اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری انجمن هنرهای نمایشی ایران هرشب از ۲۸ تیر تا ۶ مرداد در سه بخش تعزیه، نقالی و پرده‌خوانی در محوطه باز مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

گردهمایی برای نقالی و تعزیه‌خوانی در محوطه تئاتر شهر

انتهای پیام

Leave A Reply

Your email address will not be published.